Sûzîzâde İsmâ‘il Hakkî Efendi

Zeyrek Cami müstahdemîninden Süleyman Efendi’nin oğlu olan Sûzîzâde İsmâ‘il Hakkî Efendi H. 1267/M. 1851 senesinde İstanbul’da doğdu. Küçük yaşta hıfzını ikmâl ile hatt-ı ta’lik dersleri alıp daha sonra medrese tahsîli gördü. H. 1300/M. 1884’de Dolmabağçe Cami’nin imâmetine ta’yin olundu.

Zamanın nâmlı hâfızlarından olmağla şöhret bulunca H. 1310/M. 1892 senesinde Sultan Abdülhamîd’e imâm-ı sânî olan Sûzîzâde İsmâ‘il Hakkî Efendi H. 1324/M. 1906 senesinde Rumeli Kazaskeri Pâyesi ile imâm-ı evvelliğe terfi edip sultanın 31 Mart Vak‘ası sonucu hal’ edilmesine kadar görev yaptı. Bunun üzerine uhdesinde bulunan eski vazîfesine dönen Sûzîzâde İsmâ‘il Hakkî Efendi’nin H. 1326/M. 1910 yılından sonra vefât ettiği bilinmekteyse de, tam tarihi tesbit edilememiştir.

Hatt-ı ta’likin dekayıkına vâkıf hattâtinden olduğu menkûl olmakla beraber yazısı meçhûl olduğundan, rivâyetin sıhhati tahkîk olunamamaktadır. Hocası hakkında da bir bilgiye ulaşılamamış olan Sûzîzâde İsmâ‘il Hakkî Efendi’nin, Kastamonî Mehmed Alî Efendi’ye bir müddet ta’lik dersleri bilinmektedir.

 

Kaynakca

Uzunçarşılı, ss. 87-88.

 

İsmail Orman, 8 haziran 2016

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s