Mîr Abdurrahmân Efendi

İstanbul Kadılığı’ndan ma’zûlen H. 1094/M. 1683 senesinde vefât eden Mostarî Îsâ Efendi’nin oğlu olan Mîr Abdurrahmân Efendi, babasına nisbetle “İsâzâde” künyesiyle ma’rûfdur. Annesi şeyhü’l-islâmlardan Kara Çelebizâde Abdülazîz Efendi’nin kızıdır. İstanbul’da doğmuş, küçük yaşta babasını kaybetmesi üzerine dedesinin himmetiyle vaktinin nâmlı âlimlerinin taht-ı tedrîsinde gâyet iyi bir eğitim almıştır.

Hattat Mir Abdurrahman Efendi-Hattatlar Sofası
Mir Abdurrahman Efendi’nin Ta’lik Kıt’ası

Tahsîlini tamamladıktan sonra bâ-imtihân müderris olup senelerce tarîk-i tedrîste bulunmuş, nihâyet ilmiye sınıfına nakledilerek İzmir Kadılığı’nda istihdâm edilmiştir. Bir sebeple bu görevden azledildikten sonra bir müddet ma’zûl kalmış olan Mîr Abdurrahmân Efendi H. 1160/H. 1747 senesinde Medîne Kadılığı’na ta’yin edilmişse de, görevi devraldığı gün âniden vefât etmiş ve orada defnedilmiştir. Tokadî Şeyh Mehmed Emîn Efendi’nin müntesiblerinden olması, ehl-i târikat zevâttan olduğuna delîldir.

Gençlik zamanında meşhur ta’lik-nüvislerden Abdülbâkî Ârif Efendi’den öğrenmiş olduğu hatt-ı ta’likte akrânına fâ’ik gelmiş olduğu nakledilen Mîr Abdurrahmân Efendi’nin, İmâd-ı Hasenî tarzında değerli bir hattat olduğuna neşrettiğimiz eseri delîldir. Kaynaklarda “âsâr-ı kesîre tahrîrine muvaffâk olduğu” menkûl olduğuna göre, yazı ile alâkasını hiçbir zaman kesmemişti.

 

 

Kaynakça

Devhâtü’l-küttâb, s. 92; Tuhfe-i Hattâtîn, ss. 673-674; Meşhur Hattatlar, s. 284.

 

İsmail Orman, 17 ağustos 2016

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s