Arapzâde Mehmed Behçet Efendi

Pek çok şeyhü’l-islâm ve kazasker çıkarmış olan Arapzâde Ailesi’ne mensûb olan Mehmed Behçet Efendi, sâbık şeyhü’l-islâmlardan Arapzâde Mehmed Sa’dullah Efendi’nin hafîdi, Rumeli kazaskerlerinden Mehmed Zekî Efendi’nin oğludur. Oldukça ma’rûf bir ailenin üyesi olmasına rağmen tarih-i velâdetine dâ’ir bir bilgi bulunmamaktadır.

Dedesi ve babası sayesinde gâyet iyi tahsîl ve terbiye görüp bâ-imtihân duhûl eylediği târik-i tedrîste yoluyla ilerlemeğe muvaffak olan Arapzâde Mehmed Behçet Efendi, bilahâre kuzât zümresine iltihâkla bazı taşra hizmetlerinde bulunduktan sonra, Hanya Mollası iken H. 1271/M. 1855 senesinde mektûbî-i fetvâ-penâhî olarak pây-i tahta dönmüştür. Bu hâl üzere iken H. 1273/M. 1857 senesinde vefât etmiş olan Mehmed Behçet Efendi, Çemberlitaş’taki Koca Sinan Paşa Medresesi önünde bulunan aile mezarlığına defnedilmiştir.

Büyükbabası Arapzâde Mehmed Sa’dullah Efendi’den ve o vaktin bir diğer nâmlı ta’lik-nüvisi olan Yağlıkçızâde Abdülkadir Bey’den ayrı ayrı ta’lik dersleri almış olan Arapzâde Mehmed Behçet Efendi, her ikisinden de icâzet almağa muvaffak olmuştur. İcâzetnâmelerini neşretmiş olan İbnülemin hakkında herhangi bir mütâla’da bulunmamışsa da, neşrettiğimiz âsârından orta karar hattatlardan olduğu anlaşılmaktadır.

 

Arapzâde Mehmed Behçet Efendi’nin Tüm Eserlerini Görmek çin Tıklayın

 

 

Kaynakça

Sicill-i Osmânî, III, s. 32; Son Hattatlar, s. 321; Portakal Sanat ve Kültür Evi, 4 Aralık 2011, ss. 150-151.

 

İsmail Orman, 30 haziran 2016

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s