Seyyid Mehmed Sa’deddîn Efendi

Bursa hattatlarının meşâhirinden olan Seyyid Mehmed Sa’deddîn Efendi, üdebâdan Bursalı Lâmi’î Çelebi’nin neslinden olup Poturîzâde Ahmed Efendi’nin hafidi ve Emîn Efendi’nin oğludur. Ancak terceme-i hâline dâ’ir bundan gayrı ma’lûmât bulunmamaktadır.

Beşiktaş’taki Yahya Efendi Dergâhı şeyhi Nûrî Efendi’ye intisâbı münâsebetiyle ehl-i târikten olduğu anlaşılan Seyyid Mehmed Sa’deddîn Efendi’nin her gün bir adet Evrâd-ı Fethiyye yazıp ahbâbına hediye ettiğini Şemseddîn Efendi nakletmektedir. Buna mukabil hüsn-i hattı kimden öğrenmiş olduğu meçhûldür. Bir hayli çok olduğu rivâyet edilen tilmizlerinden ismi tesbit edilebilen yegâne isim ise Değirmencizâde İsmâ‘il Hakkî Efendi’dir.

Bir levhâsı, vefâtından sonra zevcesi tarafından Ulucami’e hediye edilmiş olan Seyyid Mehmed Sa’deddîn Efendi’nin, H. 1269/M. 1852-1853 senesinde nesihle istinsâh etmiş olduğu Mûsâ Efendi’nin Münebbihü’r-rakîdîn adlı eseri(EH 1120) ile H. 1274/M. 1857 tarihli du‘â risâlesi(H. 115) Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphânesi’nde bulunmaktadır. Şeyh Nûrî Efendi’nin Evrâd-ı Nakşibendiyye kıra’âti için Pertevniyâl Vâlide Sultan’a vermiş olduğu izinnâmeyi de ihtivâ eden evrâd-ı şerîfe nüshâsını da H. 1278/M. 1861-1862 senesinde fevkalade nesihle yazmış olup hâlen Türk ve İslâm Eserleri Müzesi’ndedir. Vefâtının da bu eserden sonra olduğu anlaşılmaktadır.

 

 

Kaynakça

Son Hattatlar, s. 637.

 

İsmail Orman, 2 ekim 2016

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s