Şevkî Efendi

Türk hat san‘atının mümtâz sîmâlarından biri olan Şevkî Efendi’nin terceme-i hâli, aklâm-ı sittede ibrâz eylemiş olduğu fevkalade kudrete istinâden o bâbda verilmiş idi. Öte yandan bilhassa H. 1290/M. 1873 senesinden itibâren nesihte kendine mahsus bir şive ortaya koyarak, tüm İslâm âleminde beğeni ve takdîr toplayan Şevkî Efendi’nin, günümüzde de etkisini sürdürmekte olan bir üslûbun mü’essisi olması ve hatt-ı nesihle nice mesâhif-i şerîfe kaleme olması nedeniyle, kendisine Kur‘an-ı Kerîm hattatları meyânında da bir fasıl açmamızı zarûrî kılmıştır.

Hattat Şevki Efendi-Hattatlar Sofası
Şevki Efendi’nin Bir Kur’an-ı Kerim’inden Ser-levha Sayfaları

Daha önce de beyân edildiği üzere aklâm-ı sitte derslerini dayısı Mehmed Hulûsî Efendi’den almış olan Şevkî Efendi, Kazasker Efendi’nin kendisini reddetmesi üzerine, dayısına vermiş olduğu sözü tutarak başka bir hocaya devam etmemiş ve kendi kendisinin hocası olmuştu. Bilhassa nesihte Hâfız Osman’ın eserlerinden aldığı ilhâm ile son derece zarif bir vadide akmaya başlayan Şevkî Efendi, kaleme almış olduğu Kur‘an-ı Kerîm’lerle ne derece kudretli bir hattat olduğunu ıspat etmiştir.

Hattat Şevki Efendi-Hattatlar Sofası
Şevki Efendi’nin Bir Du’a Mecmu’asından Esmaü’l-hüsna’yı Havi Sayfalar

Sakıp Sabancı Koleksiyonu’nda H. 1279/M. 1862 ve Keçecizâde Fu’ad Paşa Türbesi’nde de H. 1287/M. 1870 tarihli küçük kıt‘a mesâhif-i şerîfesi bulunmakta olan Şevkî Efendi’nin, son derece itinâlı yazması nedeniyle kitap şeklindeki eserlerinin sayısı mahdûddur. Ancak ibrâz eylemiş olduğu mahârete bağlı olarak, dest-i hattı müzeyyen her nüshâ, şâheser nitelemesine bî-hakkın lâyık eserler zümresinde yerlerini almışlardır.

 

Şevkî Efendi’nin Tüm Eserlerini Görmek İçin Tıklayın

 

Kaynakça

Türk Hattatları, s. 225; Meşhur Hattatlar, s. 161; Hat ü Hattâtân, s. 178; Son Hattatlar, ss. 401-403; Sabancı Koleksiyonu, s. 136; Hat Sanatı Tarihi, ss. 83-86; Meşhur Adamlar, s. 139; Süheyl Ünver, Hattat Mehmed Şevki, İstanbul 1953.

 

İsmail Orman, 17 mayıs 2016

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s