Mahmud Râcî Efendi

Mahmud Râcî Efendi’nin terceme-i hâli hakkında Sadrazâm Koca Râgıb Paşa’nın binâ-kerdesi olan Lâleli’deki kütüphânenin hâfız-ı kütûb-i evveli olduğu dışında bir ma’lûmât istihsâl edilememiştir. Hüsn-i hattı Mustafa Kütahî’den meşkederek, icâzet aldıktan sonra mezkûr kütüphâneye müstahdem olup kitâbet ve istinsâh işleri ile meşgul olduğu anlaşılmaktadır.

Hattat Mahmud Raci Efendi-Hattatlar Sofası
Mahmud Raci Efendi’nin Sülüs ve Nesih Hilye-i Sa’adeti

Son eserlerinden biri olduğu anlaşılan Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphânesi’nde bulunan H. 1239/M. 1823-1824 tarihli mushâf-ı şerîfinden sonra vefât etmiş olan Mahmud Râcî Efendi’nin, kütüphânedeki mesâ’îsinin hâricinde mesâhif-i şerîfe ve resâ’il-i muhtelife istinsâhıyla meşgul olduğu, yâdigâr bırakmış olduğu âsâr-ı nefîseden nümâyândır. Yine Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphânesi’nde H. 1205/M. 1790-1791 tarihli Kur’an-ı Kerîm’i ile H. 1208/M. 1793-1794’de nesihle istinsâh ettiği İzzeddîn Abdülazîz Dirinî’nin Şeceretü’l-manzûme adlı eseri bulunan Mahmud Râcî Efendi’nin, Bâyezid Devlet Kütüphanesi’nde de H. 1191/M. 1777’de nesihle istinsâh ettiği Delâ’ilü’l-hayrât’ı ve aynı tarihli Hizbü’l-azâm’ı bulunmakta olup cümlesi fa’al bir hattat olduğuna delîl teşkîl etmektedir.

Hattat Mahmud Raci Efendi-Hattatlar Sofası
Mahmud Raci Efendi’nin Bir Mushafından Fatiha Suresi

Eserlerine istinâden, hatt-ı nesihin kalburüstü hattatlarından olduğunu söyleyebileceğimiz Mahmud Râcî Efendi’nin, mezkûr kütüphânenin hâfız-ı kütûb-i sânîsi olup vefâtından sonra görevini devralmış olan Seyyid Mehmed Hulûsî Efendi’yi yetiştirmiş olduğu bilinmektedir. Onun hâricinde Hâfız Mehmed Emîn Rüşdî Efendi ve Yusuf Şâkir Efendi adlı şâkirdânının olduğu tesbit edilmiştir.    

 

Mahmud Râcî Efendi’nin Tüm Eserlerini Görmek İçin Tıklayın

 

 

Kaynakca

TSAYK, I, ss. 374, 382; IV, s. 323; Nişantaşı Müzayede, 22 Şubat 2009, s. 74; Artam Antik AŞ, 8 Nisan 2012; s. 66.  

 

İsmail Orman, 10 temmuz 2016

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s