Mahmud Râcî Efendi

Mahmud Râcî Efendi’nin terceme-i hâli hakkında Sadrazâm Koca Râgıb Paşa’nın binâ-kerdesi olan Lâleli’deki kütüphânenin hâfız-ı kütûb-i evveli olduğu dışında bir ma’lûmât istihsâl edilememiştir. Hüsn-i hattı Mustafa Kütahî’den meşkederek, icâzet aldıktan sonra mezkûr kütüphâneye müstahdem olup kitâbet ve istinsâh işleri ile meşgul olduğu anlaşılmaktadır.

Hattat Mahmud Raci Efendi-Hattatlar Sofası
Mahmud Raci Efendi’nin Sülüs ve Nesih Hilye-i Sa’adeti

Son eserlerinden biri olduğu anlaşılan Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphânesi’nde bulunan H. 1239/M. 1823-1824 tarihli mushâf-ı şerîfinden sonra vefât etmiş olan Mahmud Râcî Efendi’nin, kütüphânedeki mesâ’îsinin hâricinde mesâhif-i şerîfe ve resâ’il-i muhtelife istinsâhıyla meşgul olduğu, yâdigâr bırakmış olduğu âsâr-ı nefîseden nümâyândır. Yine Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphânesi’nde H. 1205/M. 1790-1791 tarihli Kur’an-ı Kerîm’i ile H. 1208/M. 1793-1794’de nesihle istinsâh ettiği İzzeddîn Abdülazîz Dirinî’nin Şeceretü’l-manzûme adlı eseri bulunan Mahmud Râcî Efendi’nin, Bâyezid Devlet Kütüphanesi’nde de H. 1191/M. 1777’de nesihle istinsâh ettiği Delâ’ilü’l-hayrât’ı ve aynı tarihli Hizbü’l-azâm’ı bulunmakta olup cümlesi fa’al bir hattat olduğuna delîl teşkîl etmektedir.

Hattat Mahmud Raci Efendi-Hattatlar Sofası
Mahmud Raci Efendi’nin Bir Mushafından Fatiha Suresi

Eserlerine istinâden, hatt-ı nesihin kalburüstü hattatlarından olduğunu söyleyebileceğimiz Mahmud Râcî Efendi’nin, mezkûr kütüphânenin hâfız-ı kütûb-i sânîsi olup vefâtından sonra görevini devralmış olan Seyyid Mehmed Hulûsî Efendi’yi yetiştirmiş olduğu bilinmektedir. Onun hâricinde Hâfız Mehmed Emîn Rüşdî Efendi ve Yusuf Şâkir Efendi adlı şâkirdânının olduğu tesbit edilmiştir.    

 

Mahmud Râcî Efendi’nin Tüm Eserlerini Görmek İçin Tıklayın

 

 

Kaynakca

TSAYK, I, ss. 374, 382; IV, s. 323; Nişantaşı Müzayede, 22 Şubat 2009, s. 74; Artam Antik AŞ, 8 Nisan 2012; s. 66.  

 

İsmail Orman, 10 temmuz 2016

Mahmud Râcî Efendi’ için 9 yanıt

   1. Merhaba,
    Öncelikle vermiş olduğunuz bilgi için teşekkür ederim. TSAYK, I, ss. 374, 382; IV, s. 323’de belirtilen eserlerin ketebelerine ulaştım ancak hâfız-ı kütüb olduğuna dair bir kısım tespit edemedim.
    Araştırma sırasında benim yanlış yapma ihtimalimi düşünerek, elinizdeki hâfız- kütüb ketebesini benimle paylaşabilir misiniz?
    Saygı ve selamlar

    Beğen

  1. Elimdeki mevcut resimler içinde buna ilişkin bir bilgiye ulaşamadım doğrusu. Açıkçası o bilgiyi son hattatları revize ettiğim esnada eklemişim ve kaynağı oraya da koymamışım. Aradan onbeş yıldan fazla geçtiği için hafızamda da kalmamış. Bir yerde görmeden yazmış olmam mümkün değil, ama şu anda kaynak veremiyorum ne yazıkki.

   Beğen

   1. Mevzu benim de aklıma takılmış durumda. Şu anda bir kitap hazırlığı içinde olduğumdan siteyi ihmal ettim. İnşallah sıkışıklığı atlattıktan sonra oradaki materyali tekrar elden geçireceğim. Muhakkak bir yerden çıkacak. Umarım sizin ihtiyacınızı giderecek bir zamanda olur.
    İyi çalışmalar dilerim.

    Beğen

   2. Siteye metni girdikten sonra Ankara milli kütüphanede a. 6378 nolu kuranını, İsrail milli kütüphanede 1210 tarihli delaili olduğunu tespit etmişim. Sabancı da da 293 no da dua mecmuası var. Henüz siteye eklemediğim için bilginiz olsun.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s