Büyük Derviş Alî

Türk hat sanatında daha ziyâde Hâfız Osman’ın hocası olmakla iştihâr eden Büyük Derviş Alî‘nin, bilhassa aklâm-ı sittedeki kudretini yadsıyabilmek mümkün değildir. Buna istinâden mufassâl terceme-i hâli aklâm-ı sitte hattatları meyânında verilmiş olmakla beraber, sanat yaşamı boyunca elliden ziyâde mushâf-ı şerîf tahrîrine muvaffâk olduğu gibi, nice en‘am ve du‘a mecmu’ası kaleme almış olduğunu kaynaklardan öğrenmemiz, Kur’an-ı Kerîm hattatları meyânında da nâmına bir fasıl açmamızı gerektirmiştir.

ismail orman-hattatlar sofası
Büyük Derviş Ali’nin Bir Kur’an-ı Kerimi

Neşretmiş olduğumuz eserinden de anlaşılacağı üzere hatt-ı nesihte fevkalade bir şiveye sahip olan Büyük Derviş Alî, tahrîr eylemiş olduğu nice mesâhif-i şerîfe ve nüshâ-i mübâreke ile Osmanlı hat sanatına damgasını vurmuş hattatların güzîdelerinden biri olmuştur. Resmî bir vazîfede istihdam edilmemiş olduğu için, mâ’işetini tümüyle yazıdan temin etmiş olan Büyük Derviş Alî’nin yazmış olduğu eserlerin, yazı meraklıları beyninde bir hayli rağbet gördüğü bilinmektedir.

Büyük Derviş Alî‘nin hatt-ı nesihteki kudretine şahâdet eden Kur‘an-ı Kerîm’lerinden biri hâlen Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde, bir diğeri ise Ayverdi Koleksiyonu’nda bulunmaktadır. Ayrıca Gazzîzâde Mehmed Nâdirî Efendi’nin Şehnâme adlı eserini de nesihle istinsâh etmiştir. Hâlen Viyana’daki Millî Kütüphâne’de olan bu eser, ilmî ve edebî eserler de istinsah ettiğini de göstermektedir.(nr. 1050)

ismail orman-hattatlar sofası
Büyük Derviş Ali’nin Kaleme Aldığı Şehname’nin Ser-levhası

Diğer bâbda da beyân edildiği üzere, bir hayli çok olan talebesine meşk olmak üzere yazdığı kıt‘a ve murakka’ların sayısı ise bî-hesâbdır. Bunlardan günümüze ulaşabilenler ise Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli müze ve kütüphâneler ile özel koleksiyonlarını tezyîn eylemektedir.    

 

 

Kaynakça

Tuhfe-i Hattâtîn, s. 336; Devhâtü’l-küttâb, s. 49; Hat ü Hattâtân, ss. 126-127; Sicill-i Osmanî, II, s. 331; Türk Hattatları, ss. 100-101; Meşhur Hattatlar, s. 118; Hat Sanatı Tarihi, ss. 47-49; İstA, I, s. 189; Meşhur Adamlar, s. 129.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s