Abdullah İffet Bey

Türk hat san‘atının terceme-i hâli mechûle karışmış hattatlarından bir diğeri de Abdullah İffet Bey’dir. Son Hattatlar adlı mu’azzam eserinde kendisinden bahsetmiş olan İbnülemin tarafından müşâhede edilen bir yazısının ketebesinde Anadoluhisarlı olduğu bilgisini veren hattatın terceme-i hâline dâ’ir ma’lûmâtımız, ne yazıkki bundan ibârettir.

ismail orman-hattatlar sofası
Abdullah İffet Bey’in Yasin Cüz’ünün Ser-levhası

Neşredilen H. 1293/M. 1877-1878 tarihli “Yasin” cüz’ünün ketebesinde aklâm-ı sittede Lâz Ömer Vasfî Efendi’nin tilâmizinden Abdurrahmân Hulûsî Efendi’den mücâz olduğu bilgisini vermekte olan Abdullah İffet Bey’in, Topkapı Sarayı Müzesi’nde H. 1293/1877-1878 ve Türk ve İslâm Eserleri Müzesi’nde de H. 1296/M. 1880-1881 tarihli sülüs levhâları bulunmaktadır.

Ayrıca H. 1280/M. 1864 tarihli bir besmele-i şerîfe ve kalın nesih ile yazdığı dört satırlık levhâsının Muhyiddîn Efendi’nin mezdinde olup daha sonra elden çıkarmağa mecbur kaldığı elvâh-ı nefîse arasında olduğunu, “Bende-i âl-i abâ Seyyid İffet pür-hata” ketebeli, H. 1296/M. 1877-1878 tarihli hilye-i şerîfinin ise Dervişzâde Hasan Fehmî Bey’in nezdinde bulunduğunu İbnülemin, yine Son Hattatlar’da nakletmektedir.

Hüsn-i hattın dekayıkına vâkıf, değerli bir hattat olduğu anlaşılan Abdullah İffet Bey’in terceme-i hâlinin, nice âsârı gibi mechûle karışmış olması şâyân-ı te’essüftür. Yazısının letâfetine ve mâ’işetini hüsn-i hattat çıkaran erbâb-ı hattan olmasına istinâden hakkında bulabildiğimiz ma’lûmâtı Kur’an-ı Kerîm hattatları meyânında neşrederek, nâmını bir kez daha yâd etmeyi muvâfık bulduk.

ismail orman-hattatlar sofası
Abdullah İffet Bey’in Yasin Cüz’ünün Hatimesinden “İsm-i Celal” ve “İsm-i Nebi”

 

 

Kaynakça

Son Hattatlar, s. 785.

 

İsmail Orman, 29 mayıs 2016

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s