Hâkkâk Azmî Efendi

Son devir Osmanlı hâkkâklarının en ma’ruflarından biri olan Hâkkâk Azmî Efendi’nin asıl ismi İsmâ‘il’dir. Nice âsârına tesâdüf edilmiş olmasına bakılırsa Hâkkâklar Çarşısı’nın kudemâsından olduğu anlaşılmakla beraber, nice emsâli gibi terceme-i hâline dâ’ir herhangi bir ma’lumât istihsâl olunamamıştır. 

ismail orman-hattatlar sofası
Hakkak Azmi Efendi’nin “Fatih Sipariş Şu’besi” İçin Hakkettiği Mühür ve Sureti
Resmî ve şahsî bir hayli mührün altına imzasını kazımış olan Hâkkâk Azmî Efendi’nin geleneksel hüsn-i hat eğitimi aldığını ve mesleğe Hâkkâklar Çarşısı’nda çıraklıkla başlayıp üstâd mertebesine ulaşmış olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Nitekim Sultan Ahmed, Üsküdar ve Fâtih şipâriş şu’beleri için H. 1312/M. 1894-1895 senesinde hakketmiş olduğu mühürler, sanatının fevkalade icrâcısı olduğuna delâlet etmektedir.

ismail orman-hattatlar sofası
Hakkak Azmi Efendi’nin “Üsküdar Sipariş Şu’besi” İçin Hakkettiği Mühür ve Sureti

Özel koleksiyonda bulunan 1305/M. 1897-1898 tarihli Osman Hayrî bin İbrahim’in mührünün yanında Topkapı Sarayı Müzesi’nde de bir mührü bulunmaktadır. İstanbul Hahambaşısı Moşe Levi için H. 1294/M. 1878 senesinde hakketmiş olduğu fevkalade mührü ise eski bir yüzüğün montürüne aplike etmiş olan Hâkkâk Azmî Efendi’nin tespit edilebilen son mührünün H. 1320/M. 1902 tarihli oluşu, bu tarihten sonra vefât etmiş olduğuna işâret etmektedir.

ismail orman-hattatlar sofası
Hakkak Azmi Efendi’nin “Sultanahmed Sipariş Şu’besi” İçin Hakkettiği Mühür ve Sureti

Âsârından değerli bir hâkkâk olduğu anlaşılan İsmâ‘il Azmî Efendi’nin H. 1270/M. 1854 senesinde dünyaya gelmiş olan oğlu Mehmed İhsân Efendi dahi mesleği babasından öğrenmiş ve uzun müddet Darbhâne-i Â’mire hâkkâklığında istihdâm edilmiş olduğu bilinmektedir. Babası kadar değerli bir hâkkâk olduğu anlaşılan Mehmed İhân Efendi dahi babasından kısa müddet sonra da vefât etmiştir.

 

 

Kaynakça

BOA, DH.SAİDd.64/429; Kuşoğlu, s. 34; OsmanlıcaBahriye Mühürleri, I, s. 139; II, 661-664; İsmail Orman, s. 108.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s