Siyâhî Mehmed Selîm Efendi

Kasabbaşı Mustafa Ağa’nın kölelerinden olup derisinin rengine istinâden hattâtîn meyânında “Siyâhî” lâkabıyla yâd olunmuş olan Siyâhî Mehmed Selîm Efendi, hâmîsinin dâ‘iresindeki eğitimi esnâsında hüsn-i hatta heves etmekle Ser-sikkeken Mehmed Hâşim Efendi’nin taht-ı tedrîsine verilmiş ve hayli müddet ondan meşk almıştı. Ancak icâzetini, onun vefâtı üzerine devam etmiş olduğu Kazasker Mustafa İzzet Efendi’den almıştı.

Azâd edildikten sonra Girid Kapu Kethüdâsı Yahya Sezâ’î Efendi’nin mâ’iyetine dâhil olan Siyâhî Mehmed Selîm Efendi, bir müddet onun kitâbet hizmetinde bulunduktan sonra, hâmîsinin delâletiyle hulefâ olarak Sadâret Mektûbî Kalemi’ne girmişti. Nice zaman hizmetten sonra kalemin kıdemli kâtiblerinden biri olduğu hâlde türlü rahatsızlıktan muzdariben görevden çekilerek, tebdîl-i hava için Eyüp, Otakçılar’da aldığı eve yerleşmişti. 

H. 1304/M. 1886 senesinde vefât ederek Üsküdar’da Karaca Ahmed Türbesi civârına defnedilmiş olan Siyâhî Mehmed Selîm Efendi, iki değerli hattattan ders görmüş değerli hoş-nüvislerden olmakla beraber, resmî görevi nedeniyle yazı ile fazlaca meşgul olmadığından elde eseri yoktur.  Rif’at Yazgan’ın hattatlığa başlamasında bir hayli emeği geçmişse de, başka bir öğrencisi de tesbit edilememiştir. 

 

 

Kaynakça

Son Hattatlar, s. 302; Asırlar Boyunca Üsküdar, II, s. 878.

 

İsmail Orman, 2 ekim 2016

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s