Seyyid Mustafa Kadızâde

Kuzâttan Seyyid Ahmed Efendi nâmında bir zâtın oğlu olan Seyyid Mustafa Efendi, bu münâsebetle eserlerine “Seyyid Mustafa Kadızâde” künyesiyle ketebe koymuştur. Çorum’da doğmuş ve eğitimini beldesinde ikmâl eyledikten sonra gittiği İstanbul’da, Kadırga’daki Sokollu Mehmed Paşa Medresesi’ne dâhil olduğu bilinen hattatın H. 1202/M. 1786-1787 senesinde ber-hayat olduğu menkûl ise de, ahvâli hakkında bir ma’lûmât elde edilememiş olduğu gibi vefât tarihi de tesbit edilememiştir.

Hattat Seyyid Mustafa Kadızâde-Hattatlar Sofası
Seyyid Mustafa Kadızâde’nin Sülüs ve Nesih Hadis Kıt’ası

Şekerzâde Seyyid Mehmed Efendi’den sülüs ve nesih dersleri alarak icâzetine nâ’il olan Seyyid Mustafa Kadızâde’nin günümüze bir hayli âsârının ulaşmış olması, en azından bir mektebin hüsn-i hat mu‘allimliğini der-uhde eylediğine işaret etmektedir. Nitekim koleksiyonlarda bulunan sülüs ve nesih kıt‘alarından hüsn-i hattın dekayıkına vâkıf hattâtînden olduğu anlaşılmaktadır.

Öte yandan H. 1166/M. 1753 tarihli Kur‘an-ı Kerîm’i özel koleksiyonda, H. 1168/M. 1755 tarihli Delâ’ilü’l-hayrât’ı ise Kastamonu İl Halk Kütüphânesi’nde(2043) bulunan Seyyid Mustafa Kadızâde’nin, mâ’işetini yazıdan çıkaran erbâb-ı hattan olduğu açıktır. İbrahim Edhemî Efendi nâmında bir öğrencisi tesbit edilmişse de, daha başka tilmizlerinin de olduğunu söyleyebiliriz.

Hattat Seyyid Mustafa Kadızâde-Hattatlar Sofası
Seyyid Mustafa Kadızâde’nin Sülüs ve Nesih Hadis Kıt’ası

Ayrıca ta’likle istinsâh etmiş olduğu H. 1151/M. 1738-1739 tarihli Câmi’ü’s-sahîh adlı eser Süleymaniye Kütüphânesi’nde(Râşid 250), H. 1144/M. 1731-1732 tarihli Fetavây-ı Çatalcalı Alî adlı eser ise Diyânet İşleri Başkanlığı Kütüphânesi’nde(172) bulunmakta olup hutût-ı mütenevvi’âya vâkıf olduğuna işaret etmektedir.

 

Seyyid Mustafa Kadızâde’nin Tüm Eserlerini Görmek İçin Tıklayın

 

 

Kaynakca

Tuhfe-i Hattâtîn, ss. 558; Portakal Sanat ve Kültür Evi, 4 Aralık 2011, s. 204; Alif Art, 19 Şubat 2012, s. 25.

 

İsmail Orman, 20 eylül 2016

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s