Seyyid Mehmed Nûrî-i Mısrî

Nesebi Hazret-i Muhammed’e kadar uzanan Seyyid Mehmed Nûrî Efendi aslen Kudüslü olmakla birlikte, genç yaşında göçmüş olduğu Kahire’de hayli müddet ikamet etmiş olduğundan, medrese eğitimi için gittiği İstanbul’da “Mısrî” lâkabı ile iştihâr eylemiş ve hattâtîn meyânında da o şekilde anılmıştır. Kahire’deki eğitimi esnâsında Cezâ’irî Hüseyin Dilâver Efendi’den sülüs ve nesih dersleri almış olan Seyyid Mehmed Nûrî-i Mısrî’nin eğitimini tekmîl için gittiği İstanbul’da da Büyük Derviş Alî Efendi’den yeniden aklâm-ı sitte dersleri alarak icâzetine nâ’il olduğu bilinmektedir.

Eğitimini tamamladıktan sonra tekrar Mısır’a avdetle muhtelif kitâbet hizmetlerinde istihdâm olunan Seyyid Mehmed Nûrî-i Mısrî, hasbe’l-vazîfe dönmüş olduğu İstanbul’da bu kere Yedikuleli Seyyid Abdullah Efendi’ye devam etmeğe başlamış ve ondan almış olduğu feyz sâyesinde Hâfız Osman vâdisinde eriştiği tekemmüle istinâden Sultan Ahmed Hân-ı Sâlis tarafından Ayasofya Cami’ndeki meşkhaneye ve ardından Galata Sarayı’nın meşk hocalığına ta’yin edilmiştir. Sultan Mahmud Hân-ı Evvel zamanında da Topkapı Sarayı’nın hüsn-i hat mu‘allimliğine nasbedilmiştir. Ancak bir müddet sonra haksız şekilde azledilmesi üzerine Mısır’a dönerek yazı ve talebeye meşk vermekle meşgûl olmağa başlamış ve orada vefât etmiştir. Ancak ne yazıkki vefât tarihi ve medfeni ma’lûm değildir.

İstanbul’da ve Kahire’de bir hayli öğrenci yetiştirmiş olan Seyyid Mehmed Nûrî-i Mısrî’nin en meşhur tilmizleri İbrahim Bîzebân Ağa, Abdullah Enîs Efendi, Abdullah Enîsî Dede ve Hâfız Seyyid Yusuf Seyfî Efendi’dir. Ayrıca oğlu Abdullah Efendi, Mısrî İsmâ‘il Vehbî Efendi, Mehmed Bahrî Çelebi, Silâhşör İbrahim Efendi, Ahmed Şükrî Efendi, Abdurrahmân Efendi, Mîr Mehmed Efendi, Saraczâde Mustafa Efendi, Cezâ’irî Mustafa Efendi, Bosnevî Yahyâ Efendi ondan mücâz olduğu bilinen diğer hattatlardır.

 

Seyyid Mehmed Nûrî-i Mısrî’nin Tüm Eserlerini Görmek İçin Tıklayın

 

 

Kaynakça

Kebecizâde; Devhâtü’l-küttâb, s. 133; Tuhfe-i Hattâtîn, ss. 490-491.

 

 

İsmail Orman, 21 temmuz 2016

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s