Şemseddîn bin Süleyman

Süleyman Efendi’nin oğlu olarak Sivas’ta dünyaya gelmiş olan âsârına koyduğu ketebeye nisbetle hattâtîn meyânında “Şemseddîn bin Süleyman” künyesiyle iştihâr etmiştir. İlk eğitimini memleketinde tamamladıktan sonra, medrese eğitimi için İstanbul’a gitmiş, bu esnâda hüsn-i hatta merak duyarak Yedikuleli Seyyid Abdullah Efendi’nin şâkirdânından olmuştur.

Eğitimini tamamladıktan sonra, hocasının delâletiyle Ser-etıbbâ Nûh Efendi’nin oğlu Hekimzâde Alî Paşa’nın mâ’iyetine katılarak, nice zaman oğullarına meşk mu‘allimliği yapan Şemseddîn bin Süleyman, bilâhare müderris ve ardından kadı olmuş ve Rumeli’de muhtelif yerlerde istihdâm edilmiştir. Bu hâl üzere iken vefât etmişse de, nerede ve ne zaman vuku bulduğu tesbit edilememiştir.

Müstakîmzâde’nin “sülüsü nesihine gâlib hattâtînden” olarak tanıttığı Şemseddîn bin Süleyman’ın 25 mushâf-ı şerîf ve 70 kadar En‘am-ı Şerîf yazdığı mervî ise de, bugüne değin yazısına tesâdüf edilememiştir. Tesbit edilebilen tilmizleri ise Katibzâde Abdullah Efendi ile Gördesli Abdullah Efendi’dir.

 

 

Kaynakça

Kebecizâde; Devhâtü’l-küttâb, s. 69; Tuhfe-i Hattâtîn, s. 227.

 

 

İsmail Orman, 7 Ekim 2016

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s