Muhsinzâde Mehmed Rahmî Bey

Reisü’l-hattâtîn Muhsinzâde Abdullah Bey’in üçüncü oğlu olan Muhsinzâde Mehmed Rahmî Bey, babasının Kuruçeşme’deki yalısında doğmuşsa da, velâdet tarihi hakkında bir bilgi yoktur. Babası sâyesinde iyi bir eğitim şansı bulmuş, vefâtında pek genç yaşta olduğundan hulefâlıkla Şûrây-ı Devlet Kitâbeti’nde görevlendirilmiştir.

Resmî kitâbetteki liyâkati nedeniyle bilâhare kalemin mu’avinliğine kadar yükselmiş olan Muhsinzâde Mehmed Rahmî Bey, Devlet-i Osmâniye’nin lağvında umûmla beraber açıkta kalmış, yeni hükûmette bir vazîfe almağa muvaffâk olamayınca da, hânesinde yazı ile meşgul olmağa başlamıştır. H. 1 Cum‘ade’l-âhire 1360/M. 26 Haziran 1941 tarihinde vefât etmiş ve Beşiktaş’ta Yahyâ Efendi Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Kendisiyle şahsen tanışmış olan İbnülemin’in “boyu kısaya mâ’il, siyah bıyıklı” olarak betimlediği Muhsinzâde Mehmed Rahmî Bey, sülüs ve nesihi babasından yazarak icâzet almış, bilâhare celî sülüs üzerine yoğunlaşmıştır. Her ne kadar İbnülemin yazısını bulamamışsa da, neşrettiğimiz âsâr-ı nefîse sülüs ve celîsinde babasının ayarında bir kudrete mâlik olduğuna işâret etmektedir.

 

Muhsinzâde Mehmed Rahmî Bey’in Tüm Eserlerini Görmek İçin Tıklayın

 

 

Kaynakça

Son Hattatlar, s. 341.

 

İsmail Orman, 18 eylül 2016

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s