Mîr Mehmed Emîn Efendi

Sadrazâm Emîn Paşa’nın oğlu olarak İstanbul’da doğmuş olan Mîr Mehmed Emîn Efendi, buna istinâden zamanında “Emîn Paşazâde” künyesiyle yâd olunmuştur. Babasının dâ’iresinde iyi bir tahsîl ve terbiye görmüş ve yine onun delâletiyle Enderûn-ı Hümâyûn’a alınmıştır. Burada da ulûm-ı diniyye dersleri almış ve Mestçizade Ahmed Efendi‘den sülüs ve nesih meşketmiştir.

Sarayda bazı küçük me’mûriyetlerde bulunduktan sonra H. 1188/M. 1774 senesinde de Sultan Abdülhamîd Hân-ı Evvel’in silâhdârlık hizmetine ta’yin edilmiş olan Mîr Mehmed Emîn Efendi, birkaç sene mukaddem müderrislik verilerek çerâğ edilmiştir. Tarîk-i tedrîsteki müddetini ikmâl eyledikten sonra ilmiye sınıfına geçmiş ve yoluyla Rumeli Payesi’ni hâ’iz olmuş ve bilfiil Anadolu Kazaskeri iken H. 1225/M. 1810 senesinde vefât ederek Eyüb Sultan Türbesi’nin arkasına defnedilmiştir.

Hâlen Topkapı Sarayı Müzesi’nde bulunan taş üzerine mahkûk Sultan Abdülhamîd Hân bin Ahmed Hân tuğrasından, tuğrakeşlikte de mahâreti bulunduğu anlaşılan Mîr Mehmed Emîn Efendi’nin H. 1201/M. 1787 senesinde istinsâh ettiği Osmanzâde Tâ’ib Ahmed’in Tevârîh-i Al-Osmân(TSMK, EH. 1435) ve H. 1203/M. 1789 senesinde istinsâh ettiği Küçük Çelebizâde İsmâ‘il Asım Efendi’nin Acâ‘ibü’l-letâ‘if(Ali Emirî 826) adlı eserleri, hatt-ı ta’like de vâkıf olduğuna işâret etmektedir.

 

Mîr Mehmed Emîn Efendi’nin Tüm Eserlerini Görmek İçin Tıklayın

 

 

Kaynakça

Sicill-i Osmânî, I, ss. 419; Eyüp Sultan Tarihi, II, ss. 635.

 

İsmail Orman, 18 ağustos 2016

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s