Mestçizâde Ahmed Efendi

Hacı Abdullah Efendi’nin oğlu olan Ahmed Efendi, herhâlde babasının mesleğinden olsa gerek “Mestçizâde” künyesiyle iştihâr eylemiştir. Evâ’il-i hâli hakkında bir ma’lûmât yoktur. Hat san‘atına Eğrikapılı Mehmed Râsim Efendi’nin taht-ı tedrîsinde başlamış ve H. 1144/M. 1731 senesinde icâzet almıştır. Hüsn-i hatta hocası ayarında bir kudret ibrâz etmiş olan Mestçizâde Ahmed Efendi, hocasının 1737 senesinde Topkapı Sarayı’na naklinde, onun yerine Galata Sarayı Mektebi’nin hüsn-i hat mu‘allimliğine ta’yin edilmiştir. Hüseyin Hablî’nin 1744 senesindeki vefâtından sonra da hâce pâyesi ile Enderûn Mektebi’nin hocalığına naklolunmuş, 1752 senesinden itibaren de saray-ı sultânî mu‘allimliğinde Seyyid Abdülhalîm Hasîb Efendi’ye vekâlet etmiştir.

Ehl-i tarik ve Şeyh Seyyid Ahmed Râ’ufî Efendi’den müstâhlef olan Mestçizâde Ahmed Efendi’nin “tabi’ât-ı şi’iriyeye mâlik” bir zât olup 1 761 senesindeki vefâtında, ömrü boyunca civârında yaşadığı Mahmud Paşa Cami hazîresinde, Tophânevî Mehmed Emîn Efendi’nin yanına defnedildiği bilinmektedir. Hocası Eğrikapılı Mehmed Râsim Efendi için yazmış olduğu kitâbenin isim kısmı değiştirilerek, kendi mezartaşında da kullanılmış olduğu menkûldür.

İcâzet almak için yazdığı sülüs ve nesihle muharrer hadis kıt‘ası ile H. 1145/1732-1733 yılında nesihle istinsâh ettiği Terceme-i Şir‘âtü’l-islâm adlı eseri görülmüş olan Mestçizâde Ahmed Efendi’nin Ahmed Münîr Bahâ’eddîn Efendi, Mîr Ömer Efendi, Ahmed Efendi, Mustafa Efendi ve Velî Efendi gibi hattatlara icâzet vermiş olduğu tesbit edilmiştir.

 

Mestçizâde Ahmed Efendi’nin Tüm Eserlerini Görmek İçin Tıklayın

 

 

Kaynakça

Tuhfe-i Hattâtîn, s. 71; Devhatü’l-küttâb, s. 123; Hat ü Hattâtân, ss. 93-94; İst.A., I, s. 358; Türk Hattatları, s. 164; Meşhur Hattatlar, s. 148; Kebecizâde; TGKK, I, s. 60; İst.A., V, s. 364; Meşhur Adamlar, s. 134; Denizler Müzayede Evi, 11 Haziran 2011, s. 131.

 

İsmail Orman, 20 temmuz 2016

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s