Mehmed Besîm Vefâ’î Efendi

Meşhur ta’lik-nüvislerden Seyyid Mehmed Bâhir Efendi’nin hafîdi ve Dîvân-ı Hümâyûn Kalemi’nde ser-defterî Mustafa Rüşdî Efendi’nin oğlu olarak H. 1264/M. 1848 senesinde Halıcılarköşkü’nde Molla Şeref Mahallesi’nde doğmuş olan Mehmed Besîm Vefâ’î Efendi, sıbyân mektebini ikmâl eyledikten sonra Fâtih Rüşdîsi’ne başlamış, H. 1292/M. 1875 senesinde buradan me’zûn olduktan sonra hulefâlıkla Dîvân-ı Hümâyûn Kalemi’ne girmiştir.

Dîvân-ı Hümâyûn’un muhtelif devâ’irinde görev yaptıktan sonra Mülâzım Odası’na nakledilen Mehmed Besîm Vefâ’î Efendi, bir müddet de Mâliyye Nezâreti Evâmir Kalemi’ne devam ettikten sonra H. 1308/M. 1890’da Teşrîfât Kalemi’nde nişân me’mûrluğuna ta’yin edilmiştir. Bu görevde iken H. 1316/M. 1898 senesinde rütbesi tedrîcen sânîye sınıf-ı sânîsine yükseltilmiş ve H. 1318/M. 1900’de dördüncü rütbeden Osmânî Nişânı ile taltîf edilmiştir. Meşrûtiyet’in ilânından sonraki tensîkatta teka’üde sevkedilmiş ve bu hâl üzere iken H. 1335/M. 1917 senesinde Kandilli’deki evinde vefât etmiştir.

Dedesi Mehmed Bâhir Efendi’den ta’lik dersleri almış olan Mehmed Besim Vefâ’î Efendi, sülüs ve nesihi de Şevkî Efendi’den meşkederek icâzet almıştır. Ayrıca Dîvân-ı Hümâyûn’daki mesâ’îsi esnâsında Sâmî Efendi’den dîvânî ve dîvânî celîsi ile tuğra öğrenmiştir. Öte yandan kemânkeşlikte da mâhir olduğu ve bu zana’âtı da Sultan Ahmed Cami hatibi, erbâb-ı mûsıkîden Hâşim Efendi’den öğrendiğini, tilmizlerinden Mehmed Bâhir Yesârî nakletmektedir.

 

 

 

İsmail Orman, 7 eylül 2017

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s