Kürtzâde İbrâhim Efendi

Bursa hattatlarının meşâhirinden olan Kürtzâde İbrahim Efendi, Cami-i Kebîr imâmı, hattâtînden Mustafa Efendi’nin oğlu olarak Bursa’da doğmuş ve ibtidâ’î tahsîlini memleketinde tamamlamıştır. Daha sonra medrese tahsîli için İstanbul’a gitmiş ve bu arada hüsn-i hatta merak salarak, Hâfız Osman’dan sülüs ve nesih meşketmiştir. Ondan icâzet almış olmakla beraber Ağakapılı İsmâ‘il Efendi’den de bir hayli istifâde etmiştir.

Medrese tahsîlini ikmâl eyledikten sonra Bursa’ya dönerek Orhâniye Cami’nin hatibliğini elde etmiş olan Kürtzâde İbrahim Efendi, babasının vefâtından sonra da Cami-i Kebîr’in imâmetini devralmıştır. Bu hâl üzere iken H. 1145/M. 1733-1734 senesinde, Dârü’t-ta’lîm civârındaki hânesinde vefât etmiş ve Deveciler Mezarlığı’nda, Şeyh Mehmed Efendi’nin yanına defnedilmiştir. Devhâtü’l-küttâb’da H. 1139/M. 1727-1728 senesinde vefât ettiği mukayyed ise de doğru değildir.

Aklâm-ı sittenin kaffesinde ve celî sülüste kudretli bir hattat olan Kürtzâde İbrahim Efendi, eserleri ve tilmizleri ile Hâfız Osman ekolünün Bursa’da yaygınlaşmasına hizmet etmiştir. H. 1140/M. 1728-1729 tarihli Kur‘an-ı Kerîm’i görülmüş olan hattatın medrese tahsîli esnâsında öğrendiği hurde ta’likde de mahâret sahibi olduğu ve bir hayli eser istinsâh ettiği menkûl ise de numûnesine tesâdüf edilememiştir.

Meşâhir-i hattâtînden Burusevî Mehmed Efendi’ye gençliğinde bir müddet meşk vermiş olan Kürtzâde İbrahim Efendi’nin tesbit edilebilen diğer tilmizleri ise Eğercizâde Seyyid Mehmed Emîn Efendi, Seyyid Abdürrahîm Tayyib Efendi, Abdullah Efendi, Çörekcizâde İbrahim Efendi, Hâfız Mustafa Efendi, Şeyh Mehmed Gavsî Efendi (muhtemelen kardeşi) ve Seyyid Mustafa Azîm Efendi’dir.

 

 

Kaynakça

Devhâtü’l-küttâb, ss. 62, 111; Tuhfe-i Hattâtîn, s. 42; Hat ü Hattâtân, s. 89; Kebecizâde; Türk Hattatları, s. 138; Meşhur Hattatlar, s. 128; Hat Sanatı Tarihi, s. 73.

 

İsmail Orman, 8 ekim 2016

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s