Konevî Alî Efendi

İsminden de anlaşılacağı üzere Konya’da doğmuş olan Konevî Alî Efendi, medrese tahsîli yapmak üzere gittiği İstanbul’da hüsn-i hatta heves ederek Yedikuleli Seyyid Abdullah Efendi’den sülüs ve nesih meşkine başlamıştır. Ancak icâzetini hocasının vefâtından sonra devâm ettiği tilmizlerinden Şemseddîn bin Süleyman’dan almıştır. Eğitimini tamamladıktan sonra bâ-imtihân müderris olup Edirne medreselerinden birinde derse çıkmağa başladı.

Bilahâre İstanbul’daki Çorlulu Alî Paşa Medresesi’ne nakledilen Konevî Alî Efendi, haftada bir gün de talebeye hüsn-i hat meşki verir, sair zamanda da mushâf-ı şerîf tahrîri ile meşgul olurdu. Bilhassa celî sülüs ve gubârîde mâhir bir hattat olduğunu nakleden Tuhfe-i Hattâtîn mü’ellifi, H. 1170/M. 1756-1757’de vefât ettiğini kaydetmişse de, hâlen Karacaahmet Mezarlığı’nda bulunan mezartaşından, H. 1166/M. 1773 senesinde vefât ettiği anlaşılmaktadır.

Hâfız Osman ekolünün ma’rûf hattatlarından olduğu anlaşılan Konevî Alî Efendi‘nin, ne yazıkki yazısına tesâdüf edilememiştir. Ancak çok sayıda hattat yetiştirmiş olup bunlardan Saraczâde Seyyid Mehmed Vehbî Efendi ve Konevî Ahmed Vehbî Efendi’nin ismi tesbit edilebilmiştir.

 

Kaynakça

Devhatü’l-küttâb, s. 109; Tuhfe-i Hattâtîn, s. 340; Meşhur Hattatlar, s. 135; Asırlar Boyunca Üsküdar, II, s. 727.

 

 

 

İsmail Orman, 1 haziran 2017

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s