Kirişçi Yahya Efendi

Yedikule’de kirişçilikle meşgul olan İsmâ’il Efendi’nin oğlu olarak Dâvutpaşa’da doğmuştur. Baba mesleğinde ikdâm ile Uzunçarşı’daki dükkânında kiriş ticâret ile meşgul olduğundan, hattâtîn meyânında “Kirişçi Yahya Efendi” ismiyle yâd olunmuştur. Sülüs ve nesih meşkine Hâfız Osman’dan başlamışsa da, son zamanlarına yetiştiği hocasının vefâtı üzerine üzerine tilmizlerinden Yusuf Mecdî Efendi’ye devam ederek icâzet almıştır.

Te’min-i mâ’işet gâyesiyle hattatlığı meslek ittihâz etmemiş olmamasına rağmen yazı ile alâkasını hiç kesmemiş olan Kirişçi Yahya Efendi, kendinden önceki hattatların eserlerini inceleyerek yazısını geliştirmeye çalıştığı ve böylelikle eslâf ve ahlâf beyninde nâziri olmayan hat-şinâsândan olduğu menkûldür. Ayrıca gördüğü bir yazıyı aradan kırk yıl geçse dahi unutmayacak kadar kuvvetli bir hâfızaya sahip olduğu bilinmektedir.

Derviş-meşreb karakteri nedeniyle evlenmemiş ve ömrünü, haftanın belli günlerinde yazı dersleri verdiği Dâvud Paşa Cami’ndeki bir odada ikamet ederek geçirmiş olan Kirişçi Yahya Efendi, H. 1173/M. 1759 senesinde bir hayli yaşlı iken vefât ederek, Mevlevîhâne Yenikapısı hâricinde medfûn bulunan pederinin yanına defnedilmiştir. Sülehây-ı ümmetten olup öleceğini anladığı anda teyemmüm edib namâza durduğu, ancak rükû’a vardığı an ruhunu teslim ettiği mervîdir.

 

 

 

İsmail Orman, 20 ağustos 2017

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s