Kırımîzâde Ahmed Necîb Efendi

Hattâtînden Kırımî Mehmed Lâyih Efendi’nin oğlu olarak İstanbul’da doğan Kırımîzâde Ahmed Necîb Efendi, sülüs ve nesihi sıbyân mektebi eyyâmında babasından meşkederek icâzet almış, daha sonra Kâtibzâde Mustafa Efendi’den istifâde etmişdir. Öte yandan medrese tahsîli esnâsında ta’lik dersleri aldığı bilinmekteyse de, hocası ma’lûm değildir.

Medrese eğitimini tamamladıktan sonra bâ-imtihân müderrisinden olan Kırımîzâde Ahmed Necîb Efendi, kayınpederi mevâlîden Hamzazâde Abdî Efendi’nin delâletiyle Şeyhü’l-islâm Mehmed Sâlih Efendi’nin mektubculuk hizmetine nasbedildi. Bu esnâda ilâve olarak Saray-ı Atîke’nin hat mu’allimliği de uhdesine tevcîh edildi.

Şeyhü’l-islâmın azlinde Harameyn-i Şerîfeyn Müfettişliği’ne terfi’ edip bu hâl üzere iken Kudüs Pâyesi’ne nâ’il olan Kırımîzâde Ahmed Necîb Efendi, H. 1188 senesinin Muhârrem ayında(Mart-1774) Galata Kadısı olup az müddet sonra Mekke Pâyesi’ni ittihâz eyledi. Birkaç sene hizmetten sonra vefât ettiği bilinmekteyse de, tam tarihi ve medfeni kaynaklarda mazbût değildir.

 

 

 

Kaynakça

Tuhfe-i Hattâtîn, s. 86; Sicill-i Osmânî, IV, s. 542.

 

 

İsmail Orman, 25 mart 2018

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s