Kayserili Ahmed Nazîf Efendi

Kayseri eşrâfından Râşid Efendi ile Behîce Hanım’ın oğlu olarak H. 1277/M. 1860’da Kayseri’de doğdu. İyi bir eğitimin yanısıra Kayseri hattatlarından Mehmed Râ’if Efendi’den sülüs ve nesih meşkederek H. 1292/M. 1875’de icâzet alan Kayserili Ahmed Nazîf Efendi, H. 1296/M. 1879’da hulefâlıkla Kayseri Ticâret Mahkemesi Kalemi’ne girip mukavelât muhârriri olduktan sonra baş-kâtibliğe terfi’ etti.

Bir müddet sonra Kayseri Meclis-i İdâre Kitâbeti’ne naklolunan Kayserili Ahmed Nazîf Efendi’nin uhdesine, ilâve olarak bazı mekteblerde hüsn-i hat mu’allimlikleri de verildi. H. 1313/M. 1895’de dördüncü rütbeden Mecîdî nişânı ile taltîf edildi. Ancak meşrutiyetin ilânından sonra Azîziyye Kaymakamlığı’na ve oradan da Havza’ya nakledildi.

Dönüşünde Kayseri İdâre-i Husûsiyye Me’mûru olan Kayserili Ahmed Nazîf Efendi, ilâveten Kayseri Mekteb-i İ’dâdîsi’ne hüsn-i hat mu’allimi olduysa da, kısa müddet sonra İncesu Mal Müdîriyeti’nde nakledildi. Bu görevde iken 24 Aralık 1914 tarihinde vefât etti. Kayseri’ye nakledilen na’şı Seyyid Burhâneddîn Türbesi’nin yanındaki âile kabristânına defnedildi.

Beldesinde görev yapan vâlîler ile ulemâ, meşâyih ve sâ’ir zevâtın hâl tercemelerini hâvî Kayseriyye Meşâhiri adlı eseri bulunan Kayserili Ahmed Nazîf Efendi’nin, elde yazısı bulunmamakla beraber, beldesinin önde gelen hattatlarından olduğu menkûldür.

 

 

 

Kaynakça

 

 

 

İsmail Orman, 24 mart 2018

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s