Kastamonulu Mehmed Alî Efendi

Kastamonulu Hacı Mustafa nâmında bir zâtın oğlu olan Kastamonulu Mehmed Alî Efendi, H. 1284/M. 1867 senesinde Kastamonu’da doğdu. Babası, o sekiz yaşında iken İstanbul’a göçerek, Beyoğlu’nda Ağa Cami’nin yanında bir fırın işletmeğe başladığından, fırının üstündeki küçük bir odada büyüdü. Sıbyân mektebine devam ettiği eyyâmda Abdülkadir Kadrî Efendi’den sülüs ve nesih meşketmeğe başladıysa da, icâzetini H. 1305/M. 1887-1888’de Hasan Tahsîn Hilmî Efendi’den aldı.

Tahsilini ikmâl eyledikten sonra Mâliye Nezâreti’nde me’muriyete başlayan Kastamonulu Mehmed Ali Efendi, Vâridât-ı Umûmiyye 2. Şu’besi kâtiblerinden iken 23 Nisan 1915 tarihinde, kırkyedi yaşında olduğu hâlde vefât etmiş ve Üsküdar’da Miskinler Tekkesi civârına defnedilmiştir. Ancak bugün mezartaşı mevcut değildir.

Seyyid Alî Osmân Efendi’nin H. 1314/1896-1897 tarihli ilmiye icazetini nesihle yazmış olan Kastamonulu Mehmed Ali Efendi’nin, ketebesiz yazıların kime ait olduğunu ta’yin edebilecek derecede yazıya hâkim olduğu nakledilmekteyse de, orta karar hattatlardan olduğu yazısından nümâyândır. Meşâhir-i hattâtine ait iki sandık dolusu yazı ile pek çok levhâdan mürekkeb koleksiyona malik olmakla beraber, Firuzağa Yangını’nda evi ile beraber yandığını ise, Necmeddîn Okyay’dan naklen İbnülemin bildirmektedir.

 

 

Kaynakça

Son Hattatlar, s. 84; Alif Art, 19 Şubat 2012, ss. 51.

 

İsmail Orman, 7 haziran 2016

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s