Karalamacı Seyyid Mehmed Hamdî Efendi

Seyyid Ahmed Efendi nâmında bir zâtın oğlu olarak Erzincân’da dünyaya gelmiş olan Seyyid Mehmed Hamdî Efendi, yazıları için fazlaca karalama yaptığı ve bütün bunların altına imzasını attığı için hattâtîn meyânında “karalamacı” lâkabı ile yâd olunmuştur.

İbtidâ’î tâhsîlini memleketinde tamamlayıp medrese eğitimi için gittiği İstanbul’da hüsn-i hatta ilgi duyup Hüseyin Hablî’den sülüs ve nesih meşkederek icâzet almıştır. Eğitimini tamamladıktan sonra mekteblerde hüsn-i ta’limi ile meşgul olmağa başlayan Karalamacı Seyyid Mehmed Hamdî Efendi, hüsn-i hatta ibrâz eylediği kudrete istinâden bilâhare Galata Sarayı Ocağı’na hüsn-i hat mu‘allimi ta’yin edilmiş ve H. 1199/M. 1785 senesindeki vefâtına kadar görev yapmıştır.

Başlarda hocasının izinden giderek Hâfız Osman tarzını benimseyen, evâhir-i hâlinde ise daha ziyâde Şeyh Hamdullah yolunda taze bir şive oluşturmağa çalışmş olan Karalamacı Seyyid Mehmed Hamdî Efendi’nin eserleri, bilhassa sülüste mâhir bir hattat olduğuna delâlet etmektedir. Kahveci Mollazâde Alî Efendi, Mehmed Sa’id Efendi ve Seyyid Mehmed Rahîm Efendi adlı şâkirdleri tesbit edilmiştir.

 

Karalamacı Seyyid Mehmed Hamdî Efendi’nin Tüm Eserlerini Görmek İçin Tıklayın

 

 

Kaynakça

Devhâtü’l-küttâb, s. 42; Tuhfe-i Hattâtîn, s. 389; Kebecizâde; Türk Hattatları, s. 176; Meşhur Hattatlar, s. 139; BOA, C..MF.. 84/4180.

 

İsmail Orman, 19 kasım 2016

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s