İzzetzâde Mehmed Emîn Efendi

Ağakapısı kassâmlarından İzzet Efendi’nin oğlu olduğundan “İzzetzâde” künyesiyle yâd olunan Mehmed Emîn Efendi, eğitimini tamamladıktan sonra bâ-imtihân müderris olup nice zaman neşr-i ilimle meşgul olduktan sonra ilmiye zümresine duhûl eylemiş ve Haleb Mollası iken H. 1228/M. 1813 senesinde vefât etmiştir.

Kebecizâde Mehmed Vasfî Efendi’nin tertîb eylemiş olduğu silsile-i hattâtînde, Konyalı Ebû-bekir Râşid Efendi’nin tilmizi olduğu nakledilen İzzetzâde Mehmed Emîn Efendi’nin, bilhassa nesihte mâhir bir hattat olup mesâ’îsinden arta kalan zamanda ibkay-ı âsâra muvaffak olduğu anlaşılmaktadır.

İstanbul Üniversitesi Kütüphânesi’nde bulunan H. 1204/M. 1789-1790 tarihli mushâf-ı şerîfi, Ankara’daki Millî Kütüphâne’de de H. 1220/M. 1804-1805 senesinde nesihle istinsâh ettiği Saçaklızâde Mehmed Efendi’nin Risâletü’l-velediyye adlı eseri bulunan İzzetzâde Mehmed Emîn Efendi’nin, bu misillû nice âsâr-ı nefîse vücûda getirmiş olduğunu anlaşılmaktadır. Bilinen öğrencileri ise Nazîfzâde Ahmed İzzet Ağa ve Hüseyin Hilmî Efendi’dir.

 

 

Kaynakça

Sicill-i Osmânî, I, s. 421.

 

İsmail Orman, 13 temmuz 2016

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s