İspir Mehmed Ağa

Devşirmelerden olmakla beraber milliyeti hakkında bir bilgi bulunan İspir Mehmed Ağa, küçük yaşta alındığı Hasekî Ocağı’nda yetişmiş ve uzun müddet hizmetten sonra H. 1176/M. 1762 senesinde bostancıbaşılıkla ocaktan çerâğ edilmiştir. Bu görevden azledildikten sonra Sipâhîyân Ağası olmuş ve bu sıfâtla iştirâk ettiği Rus harbindeki hüsn-i hizmetinden ötürü Mîr-âhur pâyesi ile Bahr-ı Sefîd (Çanakkale) Boğazı’na zâhire mübâşiri olmuştur.

H. 1185/M. 1771-1772’de Çavuşbaşı olan İspir Mehmed Ağa, ertesi sene Varna Ser-askeri’nin mâ’iyetine me’mur edilmişse de, büyük bir hezimetle sonuçlanan savaşta esir düşmüştür. Hürriyetine kavuştuktan sonra Cebecibaşı, H. 1193/M. 1779 senesinde def’aten Sipâhîyân Ağalığı’na ta’yin edilmiş, H. 1195/M. 1781 senesinde de azledilmiştir. Bu hâl üzere iken vefât etmişse de, tarihi ve medfeni ma’lûm değildir.

Hüsn-i hattı, Hasekî Ocağı’ndaki eğitimi esnâsında meşâhir-i hattâtînden Eğrikapılı Mehmed Râsim Efendi’den meşkederek, H. 1164/M. 1751 senesinde yazdığı hilye-i sa’adet ile icâzet almış olan İspir Mehmed Ağa’nın daha başka yazısına tesâdüf edilememiş olması daha sonra yazıya devam etmediğini düşündürmektedir.

 

 

 

İsmail Orman, 17 ağustos 2017

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s