İsmâ’il Müfîd Efendi

Dâvudpaşa’da attârlıkla iştigâl eden Alî Efendi’nin oğlu olarak H. 1132/M. 1720 senesinde doğmuş olan İsmâ’il Müfîd Efendi, Kudsî Efendi, Akkirmânî Mehmed Efendi ve Konevî İsmâ’il Efendi gibi husûsî mu’allimlerden ulûm-ı dîniyye tahsîli yanında evvelâ Kirişçi Yahya Efendi’den ve daha sonra da İbrahim Nâmık Efendi’den sülüs ve nesih meşkederek icâzet almıştır. Bilahâre tekemmül için Eğrikapılı Mehmed Râsim Efendi’den de uzun müddet istifâde etmiştir.

Eğitimini tamamladıktan sonra bir müddet Hekimoğlu Alî Paşa Kütüphânesi’nde hâfız-ı kütûb olarak görev yapmış olan İsmâ’il Müfîd Efendi, ulûm-ı mütedâvileyi ikmâl eyledikten sonra, Şeyhü’l-islâm Mehmed Sâlih Efendi’nin H. 1172/M. 1758-1759 yılındaki imtihânında muvaffâk olarak, hâric-i rü’ûs pâyesi ile müderrisîn zümresine katılmış ve Davud Paşa Cami’nde âmme derslerine çıkarak ilim neşretmeye başlamıştır.

Hayli müddet tedrîs-i ilimle meşgûl olduktan sonra H. 1201/M. 1786-1787’de ilmiyye kadrosuna geçmiş olan İsmâ’il Müfîd Efendi, H. 1211/M. 1796-1797 yılında Edirne Mollası olup ertesi sene Mekke Pâyesi’ni elde etmiştir. Nihâyet Üsküdar Kadısı olmuşsa da, bu hâl üzere iken H. 5 Şevvâl 1217/M. 29 Ocak 1803 tarihinde vefât etmiştir.

 

 

 

İsmail Orman, 20 ağustos 2017

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s