İsmâ‘il Bağdâdî

Bağdâd Mevlevîhânesi şeyhi İbrahim Dedeefendi’nin oğlu olup orada doğmuştur. Eserlerine memleketine nisbetle ketebe koymuş olduğundan, hattâtîn meyânında “İsmâ‘il Bağdâdî” ismiyle meşhur olmuştur. İlk eğitimini memleketinde ikmâl eyledikten sonra medrese tahsîli için İstanbul’a gitmiş, me’zun olduktan sonra bir müderrislik elde demeyince, bazı küberâ ve ricâl mensublarına kitâbet hizmeti vermeye başlamıştır.

Hüsn-i hatta medrese tahsîli esnâsında Seyyid Mehmed Hilmî Ağa’dan sülüs ve nesih meşkederek başlamış olan İsmâ‘il Bağdâdî, mâ’işetini çıkarmak için bir yandan da müstensihlik yapmış ve bir hayli âsâr yâdigâr bırakmağa muvaffâk olmuştur. Tarihsiz Amme Cüzü, H. 1174/M. 1760 tarihli risâle mecmu’ası ile H. 1175/M. 1761-1762 tarihli murakka‘ı görülmüş olup Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphânesi’nde de H. 1179/M. 1765-1766 senesinde yazdığı du’a mecmu’ası vardır.

Bilhassa sülüs ve nesihte zamanının mümtâz hattatları arasına girmiş olan İsmâ‘il Bağdâdî, Tuhfe-i Hattâtîn’in te’lif edildiği H. 1202/M. 1877-1878 senesinde ber-hayat olmakla beraber, ahvâli hakkında herhangi bir bilgi verilmemiştir. Vefât tarihi ve medfeni hakkında da bir bilgiye ulaşılamamıştır.

 

İsmâ‘il Bağdâdî’nin Tüm Eserlerini Görmek İçin Tıklayın

 

 

Kaynakça

Tuhfe-i Hattâtîn, s. 117; Meşhur Hattatlar, s. 168; TSTYK, I, s. 150; Alif Art, 13 Aralık 2009, s. 48.

 

İsmail Orman, 17 aralık 2016

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s