İbrahim Sükûtî Efendi

Türk hat san‘atının zirve dönemi olan 19. yüzyılın meşhur hattatlarından olan İbrahim Sükûtî Efendi’nin nesebi ve sâ’ir ahvâli hakkında, ne yazıkki hiçbir ma’lûmât bulunmamaktadır. Hat ü Hattâtân’da “Eyüp, Defterdâr’daki Esmâ Sultan Sarayı’nın bekçisi” ve “Hattatlık vadisine sülûk ile nâmdâr ve sâhib-i iştihâr” olduğu beyân olunmaktadır. Gâyet yaşlı iken H. 1250/M. 1834/1835 senesinde vefât etmiş ve Edirnekapısı hâricinde, Lâ’lî Çeşmesi civârına defnedilmiştir. Mezartaşına mahkûk, aynı zamanda tilmizlerinden olan dâmâdı Mustafa Hilmî Efendi tarafından fevkalade güzel sülüsle kaleme alınmış olan kitâbenin metni şöyledir:

Hüve’l-hayyü’l-bâkî

Kıdvetü’l-hattâtîn ve’r-râkımîn ve umdetü’l-esâtize’l-kâmilîn âlimü’l-esrâr sâhibü’l-âsâr rahmetullahi te’alâ aleyi’l-gaffûr hattat es-Seyyid İbrahimü’l-sükûtî Efendi rûhiyçün Fâtihâ. Sene 1250

Ketebehü dâmâd el-merhûm.

Aklâm-ı sitteyi Türk hattatları arasında “Deli” lâkabı ile iştihâr eylemiş olan Seyyid Osman Efendi’den meşketmiş olan İbrahim Sükûtî Efendi’nin bilhassa nesihte son derece kudretli bir hattat olduğuna, İstanbul Üniversitesi Kütüphânesi’ndeki H. 1247/M. 1831 tarihli Kur‘an-ı Kerim’i(A. 1663), Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphânesi’ndeki hilye-i sa’adeti(Güzel Yazılar, nr. 486) ve neşredilen H. 1236/M. 1820 tarihli levhâsı şahâdet etmektedir. Ayrıca yine nesihle istinsâh etmiş olduğu H. 1236/M. 1820 tarihli Salavât-ı Meşişiyye adlı eseri görülmüştür.

Sülüsteki mahâretine ise, tabii ki çağdaşı Mustafa Râkım Efendi’nin ayarında olmamakla beraber, Karagümrük’te Atik Alî Paşa Caddesi üzerinde bulunan Sultan Mustafa Hân-ı Râbi’nin vâlidesi Ayşe Sîneperver Vâlide Sultan’ın hayrâtı olan çeşmenin H. 1224/M. 1809 tarihli kitâbesi timsâldir. Dâmâdı Mustafa Hilmî Efendi’den başka Dürrîzâde Seyyid Mehmed Tâhir Efendi, Kayserili Hüseyin Hüsnî Efendi ve Tırnovalı Mehmed Hamdî Efendi adlı tilmizleri tesbit edilmiştir.

 

İbrahim Sükûtî Efendi’nin Tüm Eserlerini Görmek İçin Tıklayın

 

 

Kaynakça

Son Hattatlar, s. 189; Eyüp Sultan Tarihi, II, s. 612; Türk Hattatları, s. 203; KebecizâdeHat ü Hattâtân, s. 168; Meşhur Adamlar, s. 139; Alif Art, 19 Şubat 2012, s. 83.

 

İsmail Orman, 9 mayıs 2016

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s