İbrahim Bîzebân Ağa

Dilsiz ağalardan olduğu için hattâtîn meyânında “Bîzebân” lâkabı ile şöhret bulan İbrahim Ağa, Girit’in Hanya Kasabası’nda bir Rûm çocuğu olarak dünyaya gelmiş olup küçük yaşta iken devşirilerek Enderûn-ı Hümâyûn’a alınmış, burada Osmanlı geleneğinde ta’lim ve terbiye gördükten sonra hademe-i hümâyûn zümresine dâhil edilmiştir. Hüsn-i hizmeti ve yazısının güzelliği ile Sultan Ahmed Hân-ı Sâlis’in dikkatini çeken İbrahim Bîzebân Ağa, Galata Sarayı Mektebi’nin meşk hocası Seyyid Mehmed Nûrî-i Mısrî’nin taht-ı tedrîsine verilmiş, nice zaman ondan meşk aldığı gibi, zamanının mümtâz üstâdlarından da istifâde ile mükemmel bir hattat haline gelmiştir.

Enderûn’daki eğitimini tamamladıktan sonra bir müddet daha Sultan Ahmed Hân-ı Sâlis’in hizmetinde kalmış olan İbrahim Bîzebân Ağa, sultanın Patrona Halîl Vak‘ası’nda hal’i üzerine daha sonra kendi isteği ile saraydan çerâğ edilmiş ve Çapa civârında bir ev satın alarak, kendini tümüyle yazıya hasretmiştir. Hüsn-i hatta ibrâz eylediği kudret ile Şeyh Hamdullah ekolünün en önemli üstâdları arasına ismini dâhil etmeğe muvaffâk olan İbrahim Bîzebân Ağa’nın, büyük yazı üstâdlarının yazılarını taklidde de son derece mâhir olduğu ve bazı eserlerinin aslından tefrîk edilemeyecek derecede başarılı olduğu menkûldür.

H. 1154/M. 1741 senesinde, yakınında yaptırmış olduğu çeşmeden dolayı “Dilsizçeşmesi” olarak anılan mahâlledeki evinde vefât etmiş olan İbrahim Bîzebân Ağa’nın medfeni ma’lûm değildir. Tuhfe-i Hattâtîn mü’ellifi Müstakîmzâde Süleyman Sa’deddîn Efendi, vefâtına tarih olmak üzere şu mısra’ı söylemiştir;

<

p style=”text-align:center;”>Olub püfkerde şem‘i-i rûhu oldu Bîzebân’ım lâl

 

İbrahim Bîzebân Ağa’nın Tüm Eserlerini Görmek İçin Tıklayın    

 

 

Kaynakça Tuhfe-i Hattâtîn, s. 51; Devhâtü’l-küttâb, s. 21; Mir‘at-ı Hattâtîn, s. 53; Meşhur Hattatlar, ss. 137-139; TA, XIX, s. 505; DİA, XXI, s. 291.  

 

İsmail Orman, 2 temmuz 2016

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s