İbrahim Alâ’eddîn Bey

H. 1260/M. 1844 senesinde İstanbul’da doğmuş olan İbrahim Alâ’eddîn Bey, aslen Çerkes’dir. Gılmândan olmadığı menkûl ise de, silsile-i nesebi hakkında bir bilgiye ulaşılamamıştır. Eğitimini tekmîl eyledikten sonra Musıka-i Hümâyûn’a me’mur olup senelerce hüsn-i hizmetin ardından sağ kolağası rütbesiyle esvâb emîni olmuştur. H. 1304/M. 1885 senesinde evlenmişse de, ertesi sene henüz 41 yaşında olduğu hâlde ansızın vefât etmiş ve Eyüp’de Şâh Sultan Dergâhı karşısındaki kabristâna defnedilmiştir. Ancak nâmına mezartaşı dikilmemiş olduğundan mezarı kayıplara karışmıştır.

Meşâhir-i hattâtînden Şefîk Bey’den aklâm-ı sitte dersleri alıp icâzetine nâ’il olmuş olan İbrahim Alâ’eddîn Bey, bilhassa sülüs ve celîsinde mâhir bir hattat olduğuna, günümüze intikal etmiş olan müte’addid kıt’a ve levhâsı şahâdet eylemektedir. Ayrıca Orhâniye Kışlası içindeki caminin cümle hutûtu ile Beşiktaş’taki Sinan Paşa Cami’nin pencereleri bâlâsındaki Esmâ’ü’l-hüsnâ da onun dest-i hattıdır. Yahyâ Efendi Türbesi’nde de, “e’r-Rızkı Al-allah” levhâsı vardır.(Env. no: 204)

Mehmed Şefîk Seyfî Bey, Yenişehr-i Fenârî Hüseyin Hâşim Bey, Musıka-i Hümâyûn’dan Şekercizâde Hüseyin Hâmid Efendi ve sahâf esnâfından Çengelköylü Besim Efendi ile Sultan Abdülazîz merhûmun mâbeyncilerinden Gözügüzel Hakkî Bey gibi zevâta sülüs ve nesih dersleri verdiği bilinen İbrahim Alâ’eddîn Bey’in, hüsn-i hatta bir hayli vukûfu olduğu menkûldür.

Buna rağmen bilgisi nisbetinde yazmağa kadir olamamaktan hayıflandığı ve hatta, “Anladığım kadar yazabilsem Kazasker Efendi kadar yazarım” demiş olduğu mervîdir. Bunu işiten Muhsinzâde Abdullah Bey’in, “Ya Kazasker Efendi anladığı kadar yazsa idi, acaba nasıl yazardı?” şeklinde mukabelede bulunduğunu ise, Beşiktaşlı Nûrî Korman nakletmiştir.

 

İbrahim Alâ’eddîn Bey’in Tüm Eserlerini Görmek İçin Tıklayın

 

 

Kaynakça

Son Hattatlar, s. 35; Türk Hattatları, s. 226; Hat Sanatı Tarihi, ss. 86, 141;

 

İsmail Orman, 19 haziran 2016

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s