Hocapaşalı İbrahim Âfif Efendi

İkametgâhının bulunduğu yere nisbetle hattâtin meyânında “Hocapaşalı” künyesiyle iştihâr etmiş olan İbrahim Âfif Efendi, Şeyh Hamdullah ekolünün mümtâz temsilcilerinden biridir. Ancak terceme-i hâline dâ’ir pek az ma’lûmâtımız vardır. Sülüs ve nesihi evvelâ Feyziyye Mektebi’nin hat mu‘allimi Alî Efendi‘den meşkederek icâzet aldığı, bilâhare tekemmül için Hüseyin Hablî’ye devam ettiği bilinmektedir.

Eğitimini tamamladıktan sonra Defterhâne Kitâbeti’nin hulefâları zümresine dâhil olup nice zaman hizmet ettikten sonra hâcegân rütbesiyle Saray-ı Hümâyûn hattatlarından olan Hocapaşalı İbrahim Âfif Efendi, bu hâl üzere iken 18 Kasım 1767 tarihinde vefât etmiş ve Karacaahmet Mezarlığı’nda, “hattatlar sofası” olarak adlandırılan mahâlde, ömrü boyunca izinden gittiği Şeyh Hamdullah’ın civârına defnedilmiştir.

Nesihte el alışkanlığı az olduğu için daha ziyâde sülüs ile ilgilenmiş olan Hocapaşalı İbrahim Âfif Efendi’nin müte’addid kıta’âtı ile H. 1164/M. 1150 ve H. 1174/M. 1760 tarihli ve tarihsiz celî sülüs levhâları görülmüş olup hüsn-i hattaki kudretine delîldir. En meşhur öğrencileri dâmâdı Seyyid Osman Efendi ve “Du‘acı Şeyh” lâkabıyla ma’rûf Derviş Ahmed Efendi’dir. Onların hâricinde diğer dâmâdı Hâfız Ahmed Efendi, Mustafa Şermî Efendi, Osman Sıdkî Efendi ve Hâfız Seyyid Mehmed Nûrî Efendi isimli hattatlar da ondan mücâzdır.

 

Hocapaşalı İbrahim Âfif Efendi’nin Tüm Eserlerini Görmek İçin Tıklayın

 

 

Kaynakça

Merakid, s. 73; Hat ü Hattâtân, s. 162; Tuhfe-i Hattâtîn, s. 50; Meşhur Adamlar, s. 126.

 

İsmail Orman, 20 haziran 2016

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s