Himmetzâde Şeyh Abdullah Efendi

Bayrâmiyye Târikatı meşâyihinden Şeyh Himmet Efendi’nin oğlu olarak İstanbul’da doğmuştur. Babasına nisbetle “Himmetzâde Şeyh Abdullah Efendi” ismiyle yâd edilmiştir. Babasına inâbetle Bayrâmiyye Târikatı’ndan hilâfet almış, ayrıca hüsn-i hatta himmet ile Hâfız Osman’dan sülüs ve nesih meşkine başlayarak, kısa zamanda ikmâle muvaffâk olmuştur. Tahsîlini tamamladıktan sonra Hac vazîfesini ifâ edip döndükten sonra Sultân Selîm Cami’ne Cum’a vâ’izi olmuş, bir müddet sonra da Fâtih Cami’ne nakledilmiştir.

H. 1108/M. 1698 senesinde rikab-ı hümâyûna dâvet edilerek, Bosnavî Mustafa Efendi ile beraber ordu vâ’izi olarak Avusturya seferine me’mûr edilen Himmetzâde Şeyh Abdullah Efendi’ye, seferin zaferle nihâyetlenmesi üzerine, mevcut görevine ilâveten Sultân Bâyezid Cami şeyhliği de ihsân buyurulmuştur. Evâhir-i hâlinde Süleymâniye Cami’nin vâ’izi olduğu gibi, babasının vefâtı üzerine Üsküdar’da te’sis etmiş olduğu tekkenin meşihâtı da uhdesine verilmiştir.

Bu hâl üzere iken H. 1122/M. 1710-1711 senesinde vefât etmiş olan Himmetzâde Şeyh Abdullah Efendi, Üsküdâr’da babasının yanında medfûndur. Ârif ve fâzıl bir zât, bedihî-gû ve sebûk-rûh bir şahsiyet olduğu menkûl olup “Abdî” mahlâsıyla yazdığı şi’irleri dahi bulunmaktadır. Ancak yazısına tesâdüf edilememiştir.

 

 

 

İsmail Orman, 22 ağustos 2017

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s