Seyyid Mehmed Tâhir Efendi

Nice zaman İzzet Bey’in mektubculuk hizmetini ifâ eylemiş olduğundan âsârına “mektûbî” künyesiyle ketebe düşmüş olan Seyyid Mehmed Tâhir Efendi, Mustafa Râkım Efendi’nin değerli tilmizlerinden biri idi. O üstâd-ı mâhirden sülüs ve nesih meşkederek H. 1230/M. 1815 yılında icâzet almış ve vücûda getirmiş olduğu âsâr ile hocasına lâyık değerli bir hattat olduğunu ispât eylemiştir.

Vaktinin şeyhü’l-hattâtîni olan Kebecizâde Mehmed Vasfî Efendi’nin, bugün mevcut bulunmayan mezartaşı kitâbesini de yazmış olduğu bilinen Seyyid Mehmed Tâhir Efendi, H. 16 Cum‘ade’l-ûlâ 1263/M. 1 Haziran 1847 tarihinde vefât ederek Yahyâ Efendi Mezarlığı’na defnedilmiş olup mezartaşına şu ibârât mahkûkdur:

Hüve’l-hayyü’l-bâkî

Târikat-ı Âliyye-i Nakşibendiyye’den eş-Şeyh el-Hac es-Seyyid Mehmed Nûrî Şemseddîn Efendi hulefâsından, merhûm ve mağfur es-Seyyid Hattat Mehmed Tâhir Efendi’nin rûhiçün Fâtihâ. fi 16 Cumade’l-ûlâ sene 1263

Hattat Seyyid Mehmed Tahir Efendi-Hattatlar Sofası
Seyyid Mehmed Tahir Efendi’nin Sülüs Levhası

Mezartaşı kitâbesinde de beyân edildiği üzere Yahyâ Efendi’nin türbedârı ve dergâhının şeyhi Seyyid Mehmed Nûrî Şemseddîn Efendi’den tarik-i Nakşibendiye’den müstâhlef olan Seyyid Mehmed Tâhir Efendi’ye İbnülemin merhum, meşhur eserinde yer vermiş olmakla beraber, Mahmud Celâleddîn Efendi’nin tilâmizinden olan adâşına hasrettiği maddede, Hat ü Hattâtân ve Sicill-i Osmânî mü‘elliflerinin naklettiği bilgilere istinâden, aynı kişiymiş gibi tanıtmıştır.

 

 

Kaynakça

Sicill-i Osmanî, III, s. 247; Son Hattatlar, s. 349; Meşhur Adamlar, s. 139.

 

İsmail Orman, 10 haziran 2016

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s