Şâmîzâde Abdullah Efendi

Türk hat san’atının iştihâr etmemiş hattatlarından biri olan Abdullah Efendi, Mehmed Efendi nâmında bir zâtın oğlu olup Şâm’da doğmuştur. Bu nedenle muhibleri tarafından “Şâmîzâde” künyesiyle yad olunmuştur. İbtidâ’î eğitimini memleketinde ikmâl eyledikten sonra medrese tahsîli için gittiği İstanbul’da hüsn-i hatta gönül vererek, Osmanlı hat san’atının kendine mahsus bir şive oluşturmayı başarabilmiş hattatlarından olan Şekerzâde Seyyid Mehmed Efendi’ye müdâvemetle aklâm-ı sitteden mücâz olmuştur.

Tuhfe-i Hattâtîn’de, icâzetini aldıktan sonra Sultân Ahmed Cami civârındaki hânesinde kitâbetle meşgul olduğu ve nice âsâr yâdigâr bıraktıktan sonra, – H. 1202/M. 1787-1788 senesinden evvel – vefât ettiği mukayyed olan Şâmîzâde Abdullah Efendi‘nin vefât tarihi ile medfeni hakkında herhangi bir ma’lûmât hâsıl olmamıştır.

ismail orman-hattatlar sofası
Şamizade Abdullah Efendi’nin Sülüs ve Nesih Hatları ile Tertib Eyledği Hilyesi

Neşredilen hilye-i şerîfinden başka Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphânesi’nde de, H. 1172/M. 1758-1759 tarihli Hizbü’l-âzâm’ı vardır. Daha ziyâde kitap istinsâhı ile meşgul olduğu anlaşılan Şâmîzâde Abdullah Efendi’nin, sülüs ve nesihte orta karar hattâtînden olduğu görülmekteyse de, Şekerzâde Seyyid Mehmed Efendi’nin nâmını bir kez daha tebcile vesîle olduğundan terceme-i hâlini kaydetmeyi muvafık bulduk.

 

 

 

Kaynakca

KebecizâdeTuhfe-i Hattâtîn, ss. 284; AYK, III, no. 5580.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s