Hasırcılar İmâmı Mustafa Efendi

Zeyne’l-âbidîn Efendi’nin oğlu olarak Kocaeli’de doğmuş olan Mustafa Efendi, genç yaşta İstanbul’a giderek Galata Sarayı Mektebi’ne girmiş, burada Kur’ânî ilimleri tahsîl ve hıfzını ikmâl eylediği gibi, mektebin hüsn-i hat mu’allimi Eğrikapılı Mehmed Râsim Efendi’den sülüs ve nesih meşkederek H. 1135/M. 1722-1723 senesinde icâzet almıştır. Galata Sarayı’ndaki eğitimini tamamladıktan sonra Topkapı Sarayı’ndaki Hasırcılar Ocağı’nın imâmetiyle mektebden çerâğ edildiğinden, hattâtîn meyanında “Hasırcılar İmâmı Mustafa Efendi” ismiyle iştihâr etmiştir.

Hüsn-i hat dersleri vermiş olduğu Hazînedâr-ı Şehriyârî Hacı Beşîr Ağa ile olan münâsebeti sâyesinde daha sonra Zülüflüler Ocağı’nda kıra’ât ve hüsn-i hat tedrîsine me’mûr edilen Hasırcılar İmâmı Mustafa Efendi, ağanın katli üzerine saraydan uzaklaştırılmış ve bir müddet ma’zûl kaldıktan sonra, hocasının vefâtıyla boşalan Aksaray’daki Verdinâz Kadın Mektebi’nin hüsn-i hat mu’allimliğine tayin edilmiştir.

Mısrî Seyyid Mehmed Nûrî Efendi’nin Galata Sarayı’na naklinden sonra Ayasofyay-ı Kebîr Mektebi’nde hat ta’limine me’mûr edilmiş olan Hasırcılar İmâmı Mustafa Efendi, daha sonra ilâve olarak Eski Saray civârındaki Kethüdâ Mehmed Ağa Dârü’t-ta’limi’nin meşk mu’allimliğini de uhdesine almıştı. Her iki göreve de vefâtına değin devam ederek, yüzlerle ifâde edilen sayıda hattat yetiştirmiş olup en meşhur öğrencileri Hacı Beşîr Ağa ve Ahmed Hıfzî Efendi’dir. Ayrıca ebû-Bekir Sıdkî Efendi adlı bir öğrencisi daha tesbit edilmiştir.

 

 

 

İsmail Orman, 15 temmuz 2017

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s