Hammâmîzâde Mehmed Emîn Efendi

Kadırga Limanı’nda hamam işleten hattâtînden Abdullah Efendi’nin oğlu olarak İstanbul’da doğmuş olan Mehmed Emîn Efendi, babasının mesleğine nisbetle eserlerine “Hammâmîzâde” künyesiyle ketebe koymuş olduğundan, hattâtîn meyânında o isimle yâd olunmuştur. Küçük yaşta hıfzını ikmâl eylediği gibi, babası ile berâber Eğrikapılı Mehmed Râsim Efendi’nin dersine müdâvemetle, onunla aynı zamanda sülüs ve nesihten icâzet almış olan Hammâmîzâde Mehmed Emîn Efendi, babasının H. 1164/M. 1751 senesindeki vefâtından sonra mezkûr hamamı işletmeye devam etmişse de, hüsn-i hatla alâkasını hiçbir zaman kesmemişti.

Neşretmiş olduğumuz H. 1179/M. 1765 tarihli sülüs ve nesih kıt‘asından, hocasının icâzetine bî-hakkın lâyık olduğunu ispât eyleyen Hammâmîzâde Mehmed Emîn Efendi’nin, kendisini “hüsn-i hattın aşığı” olarak tanıtan Tuhfe-i Hattâtîn’in te’lif edildiği tarihte(H. 1202/M. 1786-1787) hayatta olduğu bilinmektedir. Vefât tarihi ve medfeni tesbit edilememiştir.

H. 1179/M. 1765 tarihli sülüs ve nesih kıt‘ası görülmüş olan Hammâmî Mehmed Emîn Efendi’nin H. 1174 senesi Rebi’ü’l-evvel’inde ikmâl eylediği Kur‘ân-ı Kerîm’i de özel koleksiyondadır. Mîr-âhûr Mehmed Ârif Efendi, Mehmed bin Ali ve Mehmed bin Osman adlı tilmizleri tesbit edilmiştir.

 

 

 

 

Kaynakça

Tuhfe-i Hattâtîn, s. 425; Portakal Sanat ve Kültür Evi, 4 Aralık 2011, s. 212.

 

 

İsmail Orman, 18 ağustos 2016

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s