Hâlid Erzurumî

Yeteneği ve gayreti ile zamanının ferîdi olup Türk hat san‘atının önemli isimleri arasına dâhil olmayı başaran Hâlid Erzurumî, İsmâ‘il Efendi nâmında bir zâtın oğlu olarak Erzurum’da dünyaya gelmiştir. İbtidâ’i tahsîlini memlektinde ikmâl eyledikten sonra, henüz pek genç yaşta iken İstanbul’a gitmiş ve eğitimine orada devam etmiştir.

Bu esnâda yazı ile de ilgilenerek, Şeyh Hamdullah ekolünün nâmlı temsilcilerinden olan Hasan Üsküdârî’den aklâm-ı sitteyi meşkederek icâzet almış olan Hâlid Erzurumî, san‘at yaşamı boyunca hocasının çizgisinden zerre sapmamış ve Şeyh Hamdullah üslûbunun canlılık ve nefâsetini muhâfazasında büyük hizmetler ifâ etmiştir. Buna mukabil ahvâline dâ’ir herhangi bir bilgi bulunmadığı gibi, ne zaman vefât ettiği ve nereye defnedildiği de ma’lûm değildir. Ancak H. 1027/M. 1615-1616 tarihli eserinin görülmüş olması, bu senelerde hayatta olduğunu göstermektedir.

Neşredilen kıt‘ası ile Şeyh tarzında kudretli bir hattat olduğunu ispat etmiş olan Hâlid Erzurumî’nin âsârı nâdirdir. Ayrıca hocasının hâlen Selîmiye Tekkesi hazîresinde bulunan mezartaşı kitâbesini kaleme almış olduğu menkûldür. Hüsn-i hatta ibrâz eylemiş olduğu kudrete istinâden bir hayli tilmizi bulunan Hâlid Erzurumî’nin Büyük Derviş Alî Efendi, Teknecizâde İbrahim Efendi ve Nefeszâde Seyyid İsmâ‘il Efendi gibi ma’rûf hattâtîne hocalık yaptığı bilinmektedir. Ayrıca Bosnavî Abdülkadir Efendi, Diyarbekirli Abdülkadir Şânî Efendi, “Sarı Abdî” nâmıyla ma’rûf Seyyid Abdullah Efendi, Hâmidî Mehmed Efendi, Mûsâ bin Mehmed, Hibetullah Hanım, Ahlâkî Mehmed Efendi ve Mîr-âhûr Hasan Paşa da ondan icâzet almış hattatlardan bazılarıdır.  

 

Hâlid Erzurumî’nin Tüm Eserlerini Görmek İçin Tıklayın

 

 

Kaynakça

Tuhfe-i Hattatîn, ss. 191; Devhâtü’l-küttâb, ss. 44; Meşhur Hattatlar, ss. 116; Türk Hattatları, ss. 93; Hat Sanatı Tarihi, ss. 47; Hat ü Hattâtân, ss. 110.    

 

İsmail Orman, 12 mayıs 2016

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s