Hâfızzâde Mehmed Efendi

Edirne’deki Murâdiyye Cami’nin imâmı Hâfız İbrahim Efendi’nin oğlu olarak orada doğmuştur. Babasına nisbetle “Hâfızzâde” ve “İmâmzâde” künyeleri ile de tanınırdı. Hüsn-i hattı Balabân Paşa imâmı Seyyid Mehmed Efendi’den meşkederek icâzet almış olan Hâfızzâde Mehmed Efendi, daha sonra medrese tahsîli için gittiği İstanbul’da da bazı hattatlardan istifâde ile hüsn-i hatta müstesna bir mevki’e erişmiştir.

Babasının vefâtı üzerine Edirne’ye dönerek, peder-mânend usûlüyle mezkûr cami’in imâmetini devralmış olan Hâfızzâde Mehmed Efendi, bu arada Mevlevî Târikatı meşâyihinden Ömer Dede’ye intisâb ederek hilâfet almıştır. Bu münâsebetle son yıllarında Güzelhisâr Mevlevîhânesi’nin postuna geçtiği ve irşâd ile meşgul iken H. 1212/M. 1797-1798 senesinde orada vefât ettiği mervîdir. Öte yandan Ahmed Bâdî Efendi, H. 1214/M. 1799 tarihinden sonra vefât ettiğini ve Murâdiyye Cami hazîresine defnedildiğini beyân etmektedir.

Zamanın şu’arâsından olan Hâfızzâde Mehmed Efendi’nin nüktedân bir zât olduğu menkûldür. Beldesinin meşhur hattatlarından biri olup H. 1178/M. 1764-1765’de İstanbul’da bulunduğu eyyâmda yazdığı risâle mecmu’ası Köprülü Kütübhânesi’nde, H. 1188/M. 1774 tarihli Delâ’ilü’l-hayrât’ı ise Sadberk Hanım Müzesi Kütübhânesi’ndedir.

 

 

 

Kaynakça

Tuhfe-i Hattâtîn, s. 378; Riyâz-ı Belde-i Edirne, II, s. 381; Sicill-i Osmânî, II, s. 99; Edirne Tarihi, s. 413; Edirne Hattatları, ss. 616-617; Edirneli Hattatlar, s. 315; SHMHKYK, s. 22; Edirne Tasavvuf Kültürü, s. 420.

 

İsmail Orman, 23 aralık 2017

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s