Hâfız Hüseyin Vehbî Efendi

Galata Sarayı gılmânından olan Hâfız Hüseyin Vehbî Efendi’nin devşirmelerden olduğu anlaşılmaktadır. Aklâm-ı sitteyi Mehmed Nûrî Efendi’den meşkederek icâzet aldığı tesbit edilmiş olmakla birlikte, mektebin hüsn-i hat mu’allimlerinden olan Alî Vasfî Efendi’den de müstefiz olduğu anlaşılmaktadır.

İstanbul Üniversitesi Kütübhânesi’nde bulunan H. 1235/M. 1819-1820 tarihli 16 kıt‘adan mürekkeb ve müzehheb sülüs ve nesih meşk murakka‘ına, “Serây-ı Galata Hâne-i Seferli hastekân” ketebesini düşmüş olan Hâfız Hüseyin Vehbî Efendi’nin kudretli hattatlardan olduğu anlaşılmakla berâber vefât tarihi ve medfeni hakkında bir bilgiye ulaşılamamıştır.

The National Library of İsrael’de H. 1204/M. 1789(Ar. 878) ve Safranbolu’daki İzzet Mehmed Paşa Kütübhânesi’nde H. 1223/M. 1808(629) tarihli Kur‘ân-ı Kerîm’leri bulunan Hâfız Hüseyin Vehbî Efendi’nin özel koleksiyonda da H. 1216/M. 1801-1802 tarihli Delâ’ilü’l-hayrât’ı vardır. Ayrıca Galata Sarayı gılmânına hüsn-i ta’limine de me’mûr edilmiş olduğu ve Alî Râşid EfendiAlî Zühdî Ağa ve Çörekcizâde Ahmed Vehbî Efendi başta olmak üzere çok sayıda tilmiz yetiştirdiği bilinmektedir.

 

 

 

Kaynakça

Son Hattatlar.

 

 

İsmail Orman, 16 haziran 2017

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s