Eşrefzâde Ahmed Ziyâ’eddîn Efendi

Bursa meşâyihinden Eşrefzâde Mehmed Fahreddîn Efendi’nin oğlu olarak H. 1161/M. 1748 senesinde Bursa’da doğan Eşrefzâde Ahmed Ziyâ’eddîn Efendi, sıbyân mektebinde okurken babasından ve daha sonra diğer âlimlerden istifâde ile eğitimini tekmîl etti. Bu arada Kaltakcızâde Halîl Efendi’den sülüs ve nesih dersleri alarak icâzete nâ’il oldu. Tasavvufu da amcası Abdülkadir Necîb Efendi’den ahzeyledi.

Emîr Sultân Cami’nde Cum’a vâ’izi olup bir müddet sonra Setbaşı’ndaki Çarşanba Dergâhı’nın meşihâtına ta’yin edilen Eşrefzâde Ahmed Ziyâ’eddîn Efendi, ilim ve irşâd ile meşgul iken, H. 1198/M. 1784 yılında Bursa’yı kasıp kavuran vebâ salgınında vefat etti. Eyyûb Efendi Tekkesi’nde medfûndur. Vefeyât-ı Buruse’nin zeyli niteliğinde olan ve 1723-1782 yılları arasında Bursa’da vefât etmiş şeyh, vâ’iz, vâlî, müderris, şâ’ir ve hattatların hâl tercemelerini ihtivâ eden Gülzâr-ı Sülehâ ve Vefeyât-ı Urefâ adlı bir te’lifi vardır.

Yeğen Mehmed Paşa Kütübhânesi’nde Râgıb Mehmed Paşa’nın Sefinetü’r-râgıb ve Defînetü’l-metâlib ve Mustafa Aşir Efendi Kütübhânesi’nde de Emîrzâde İsma’il Burusevî’nin Gül-deste-i Riyâz-ı İrfân adlı eserlerini ta’likle istinsâh etmiş olan Eşrefzâde Ahmed Ziyâ’eddîn Efendi‘nin, sülüs ve nesihin yanısıra ta’lik hattında da mahâret sâhibi hattâtînden olduğu anlaşılmaktaysa da, ta’likdeki üstâdı hakkında bir bilgiye ulaşılamamıştır.

 

 

Kaynakça

Sicill-i Osmânî, III, s. 238 ve IV, s. 681; Yâdigâr-ı Şemsî, ss. 606-607; Osmanlı Mü’ellifleri, II, s. 103; DİA, XI, ss. 485-486; Osmanlılar Ansiklopedisi, I, s. 167; TYTK, I, s. 3 ve IV, s. 586.

 

İsmail Orman, 27 mart 2018

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s