Emrullah Demirkaya

H. 1312/M. 1894 senesinde Kastamonu’da dünyaya gelen Emrullah Demirkaya’nın ceddi Kırım Türkleri’nden olup 1855’deki Kırım Muhârebesi’nden sonra Gümülcine ve oradan da Selânik’e göçmüş, Balkan Harbi’nden sonra da Kastamonu’ya yerleşmişti. Babasının ismi Timurkaya olduğu için, Soyadı Kanunu çıktığında “Demirkaya” ismini almıştı. İlk eğitimini memleketinde tamamlayan Emrullah Demirkaya, Umûmî Harb’in patlak vermesi üzerine H. 1333/M. 1915 yılında askere alınmış ve İstanbul’a giderek Enver Paşa’nın Muzıka Bölüğü’ne dâhil olmuştur.

Kendi ifâdesine nazarân, bir gün Bâb-ı Alî’deki bir geçit resminde, Medresetü’l-hattâtîn’in önünden geçerken gördüğü mütenevvi’ hat ve o dönemin önde gelen hattatlarından olan mu’allimlerinden etkilenerek, boş zamanlarında hüsn-i hatla ilgilenmeye başlayan Emrullah Demrikaya, harbin nihâyete ermesi üzerine Erkân-ı Harbiyye-i Umûmiyye emrinde İstanbul’da kalmış, bu fırsattan istifâde ile fahrî şâkird olarak Medresetü’l-hattâtîn’e devam etmiştir.

1924 yılında terhîs olduktan sonra memleketine dönerek İmâm-Hatîb Lisesi’nde hüsn-i hat mu’allimi olarak görev yapmağa başlayan Emrullah Demirkaya, Harf İnkılâbı’ndan sonra da mu’allimliğe devam etmiş ve teka’üde sevkedilene kadar çalışmıştır. Ancak bundan sonra da yazı ta’lîmini ihmâl etmemiş ve 1985 yılındaki vefâtına değin yüzlerce gence hat sevgisi aşılamağı başarmıştır. Ankara’daki Millî Kütübhâne’de Kasîdetü’l-bürde murakka’ı bulunmaktadır.

 

 

Kaynakça

Meşhur Hattatlar, s. 315.

 

İsmail Orman, 19 şubat 2018

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s