ebû-Bekir bin Mehmed

Tevki’î Mehmed Efendi’nin oğlu olarak İstanbul’da doğmuş olan ebû-Bekir bin Mehmed, babasının vefâtı üzerine küçük yaşta iken Enderûn-ı Hümâyûn’a alınmış, buradaki tahsîli esnâsında dönemin önde gelen hattatlarından sülüs, nesih ve ta’lik dersleri almıştır. Daha sonra tekemmül için Yedikuleli Seyyid Abdullah Efendi’ye devam ederek, uzun müddet istifâde etmiştir.

Enderûn-ı Hümâyûn’da bazı küçük me’mûriyetlerde bulunduktan sonra Sultan Ahmed Hân-ı Sâlis’in cülûsundan sonra bir müddet çuhadârlık hizmetinde bulunmuş olan ebû-Bekir bin Mehmed, bilahâre Mevkûfât Kalemi hulefâlığı ile saraydan çerâğ edilmiş, senelerce hizmetten sonra da nişâncılığa ta’yin edilmiştir. Patrona Halil Vak’ası’ndan sonra bir müddet mazûl kalmışsa da, ser-gerde ta’ifesinin tenkîlini müte’akiben defter emîni ve ardından da yeniçeri kâtibliğine getirilmiştir.

Bu görevden ma’zûliyet ma’aşı tahsîsiyle azledildikten bir daha devlet görevi almayan ebû-Bekir bin Mehmed, münzevî bir hâlde iken Sultan Osman Hân-ı Sâlis zamanında vefât etmiş olduğu bilinmektedir. Bilhassa resmî kitâbette kullanılan aklâmda mâhir bir hattat olduğu nakledilmekteyse de, yazısına tesâdüf edilememiştir.

 

 

 

İsmail Orman, 12 temmuz 2017

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s