Derviş Sa’id Efendi

H. 1190/M. 1776 senesinde Eyüp’te doğmuş olan Derviş Sa’id Efendi, küçük yaşta babasını kaybettiğinden, bir akrabasının delâletiyle Enderûn-ı Hümâyûn’a alınmıştır. Buradaki tahsîl ve terbiyesi esnâsında zekâsı ve yetenekleri ile dikkati çektiği gibi, Lâz Ömer Vasfî Efendi’den sülüs ve nesih meşkederek icâzet almış, ayrıca husûsî sûrette resim ve tezhîb san’atlarını öğrenmiştir.

Tahsîlini tamamladıktan sonra Enderûn-ı Hümâyûn’da ve ardından Sultân Mahmud Hân-ı Sânî’nin mâ’iyetinde bazı me’muriyetlerde bulunan Derviş Sa’id Efendi, sultanın H. 1255/M. 1839 senesindeki vefâtını müte’akiben ma’aş tahsîsiyle saraydan çerâğ edilmiştir. Bundan sonraki ömrünü müntesiblerinden olduğu Beşiktaş Mevlevîhânesi’nde hücre-nişîn olarak geçirmiş ve H. 1273/M. 1856 senesinde orada vefât ederek, Eyüp Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Beşiktaş Mevlevîhânesi şeyhi Yusuf Zühdî Dedeefendi’nin mürîdlerinden olan Derviş Sa’id Efendi’nin, mütevâzı, güzel huyları ile herkesin muhâbbetini kazanmış, lâkabı gibi derviş-meşreb bir zât olduğu menkûldür. Mürşîdinin gayretiyle zamanın önde gelen ilim ve san’at merkezlerinden olan Beşiktaş Mevlevîhânesi’nde hüsn-i hat ve tezhîb dersleri verirdi. Yazı-resim türünün önde gelen temsilcilerinden olan Leylek Hasan Dede onun şâkirdidir.

 

Kaynakça

Mevleviliğin Son Yüzyılı, ss. 141, 417-418; Osmanlı Toplumunda Tasavvuf, s. 438.

 

 

İsmail Orman, 9 temmuz 2017

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s