Derviş Mehmed Sa’id Efendi

Meşhur hattat Şeyh Hamdullah’ın hafîdi ve Mustafa Dede’nin oğlu olarak İstanbul, Üsküdâr’da doğmuş olan Derviş Mehmed Sa’id Efendi hüsn-i hattı evvelâ babasından meşkederek icâzet almış ve “ceddinin yolunda ibrâz-ı mahâret eylemişse de”, rivâyete göre bir gözü şehlâ olduğu için yazıda babası ve dedesinin seviyesine erişememiştir.

Kaynaklarda herhangi bir hizmette istihdâm edildiğine dâ’ir bir kayıt bulunmayan Derviş Mehmed Sa’id Efendi’nin, münzevî bir hayat sürüp geçimini hattatlıktan sağladığı anlaşılmaktadır. H. 1000/M. 1592-1593 senesinde vefât ederek babasının yanına defnedilmişse de, mezarı bugün mevcut değildir.

Türk ve İslâm Eserleri Müzesi’nde H. 989/M. 1581 tarihli Kur‘ân-ı Kerîm’i bulunan Derviş Mehmed Sa’id Efendi’nin, bir hayli tilmizinin bulunduğu menkûldür. Bunlar arasında Abdullah Kırımî ve Hasan Üsküdârî iştihâr etmiş olup Şeyh Hamdullah üslubunun devamına büyük hizmetlerde bulunmuşlardır.

 

Kaynakça

Devhatü’l-küttâb, s. 49; Tuhfe-i Hattâtîn, s. 453; Hat ü Hattâtân, s. 142; Sicill-i Osmânî, IV, s. 423; Türk Hattatları, ss. 80-81; Hat Sanatı Tarihi, ss. 44-45.

 

 

 

İsmail Orman, 6 temmuz 2017

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s