Çömezzâde Muhsin Bey

Meşâhir-i hattâtînden Çömez Mustafa Vâsıf Efendi’nin oğlu olup babasına nisbetle “Çömezzâde” künyesiyle iştihâr eylemiş olan Muhsin Bey’in babasından mücâz bir hattat olduğu anlaşılmaktadır. Habîb Efendi’nin naklettiğine göre, hüsn-i hattaki mahâreti müsellem olduğundan, Ravzâ-i Mutahhara’nın yazılarını tertîb ve tanzîme me’mur edilen Abdullah Zühdî Efendi’nin refâkatine verilerek, onunla beraber Medîne-i Münevvere’ye azîmet eylemişti.

Ancak saltanât değişikliği nedeniyle inşâ’âtın durması üzerine İstanbul’a dönerek, Gümrük ve Ticâret Nezâreti’nde me’muriyete başlamış olan Çömezzâde Muhsin Bey daha ziyâde taşra görevlerinde istihdâm edilmiştir. Nitekim son görev yeri olan Cidde’den avdeti esnâsında rahatsızlanarak, H. 1304/M. 1887 senesinde vefât etmiştir.

Sultan Abdülazîz Hân’ın sandukası üzerindeki puşîdenin Maraş işi olarak işlenmiş celî sülüs yazılarını yazmış olduğu bilinen Çömezzâde Muhsin Bey’in ketebeli başka bir eserine tesâdüf edilmemiş olması, hüsn-i hattı vazîfe îcâbı icrâ eden hattatlardan olduğuna işâret etmektedir.

 

 

Kaynakça

Hat ü Hattâtân, s. 171; Son Hattatlar, ss. 791.

 

İsmail orman, 15 haziran 2016

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s