Cemâl Amâsî

Meşâhir-i hattâtînden Celâl Amâsî’nin oğlu ve şâkirdi olan Cemâl Amâsî’nin asıl ismi Mehmed Cemâleddîn’dir. Hayatı hakkında, Amasya’da doğduğu ve yaklaşık seksen sene yaşayıp Sultan Bâyezid Hân-ı Velî devrinin sonlarında yine aynı yerde vefât etmiş olduğu dışında bir bilgiye ulaşılamamıştır. Muhtemelen bir müddet İstanbul’da da bulunmuştu.

Aklâm-ı sitteyi babası Celâl Amâsî’den öğrenerek icâzet almış olan Cemâl Amâsî, ömrü boyunca babasının üslûbunu kendisine has bir şîve devam ettirmiş ve mu’asırları olan kardeşi Celâlzâde Muhyiddîn Efendi, Şeyh Hamdullah ve Abdullah Amâsî ile birlikte Osmanlı hat san‘atının tekâmülüne büyük hizmetlerde bulunmuştur.

Ancak temsil ettiği üslûb, dayızâdesi olan Şeyh Hamdullah’ın geliştirmiş olduğu üslûb karşısında tutunamamıştır. Öte yandan Türk ve İslâm Eserleri Müzesi’nde bulunan H. 913/H. 1507 tarihli mushâf-ı şerîfi(nr. 97), son zamanlarında nesihte Şeyh Hamdullah’ın izlerini taşıyan kendine has bir tavır geliştirmiş olduğunu göstermektedir.

Sülüs, nesih ve rika’da zamanının mümtâz hattatlarından olarak kabul edilen Cemâl Amâsî’nin özel koleksiyonda bulunan Du‘â-i Üsbû’iyye adlı eseri, muhakkak ve rika’ hatlarındaki kudretinin delîlidir. Gülzâr-ı Savâb’da Amasya’daki Bâyezid Cami’nin kubbe göbeğine müsennâ olarak Fetih Sûresi’ni yazdığı beyân edilmekteyse de, bu yazı bugün mevcut değildir.

 

Cemâl Amâsî’nin Tüm Eserlerini Görmek İçin Tıklayın

 

 

Kaynakça

Tuhfe-i Hattâtîn, s. 397; Devhatü’l-küttâb, s. 30; Gülzâr-ı Savâb, s. 54; Hat ü Hattâtân, s. 82; Mîzânü’l-hat, ss. 144-145; Amasya Târihi, I, s. 219; Fâtih Devri Hattatları, s. 22; Türk Hattatları, s. 47.

 

İsmail Orman, 5 ağustos 2016

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s