Çelebi İmâm Hâfız Mustafa Efendi

Edirne hattatlarının meşâhirinden olan Hâfız Mustafa Efendi, Noktacızâde Cami’nin imâmı idi. Çevresinde “Çelebi İmâm” lâkabı ile tanındığından, Türk hat san‘atında o lâkabla da anılmıştır. Herkes tarafından sevilen biri olup “hâfızü’l-kur’an, hâdimü’l-furkan, mahcûbü’l-kulûb bir vucûd-ı meslûbü’l-ayûb” olduğu nakledilen Çelebi İmâm Hâfız Mustafa Efendi H. 1131/1719 senesinde yetmiş yaşına yetişmiş iken vefât etmiş ve mezkûr caminin hazîresine defnedilmiştir. Ancak mezarı mevcut değildir.

Hüsn-i hattı evvelâ Edirne hattatlarından öğrenmiş olan Çelebi İmâm Hâfız Mustafa Efendi’nin, daha ziyâde mushâf yazmakla meşgûl iken, Hâfız Osman üslûbuna vâkıf olmak için, Edirne Sarayı’nda müstâhdem bulunan Yusuf-ı Rûmî’den yeniden sülüs ve nesih meşkine başladığı bilinmektedir.

Ömrü boyunca elliden fazla mushâf-ı şerîf ile bî-şümâr âsâr-ı latîf tahrîr etmiş olduğu menkûl bulunan Çelebi İmâm Hâfız Mustafa Efendi’nin H. 1116/M. 1704 tarihli sülüs ve nesih kıt‘ası görülmüştür. Ancak yazdığı söylenen mushâf-ı şerîflerin herhangi bir nüshâsına henüz tesâdüf edilememiştir.

Edirne hat san‘atında da mühim bir yere sahip olan Çelebi İmâm Hâfız Mustafa Efendi bir hayli hattat yetiştirmiş olup en meşhur öğrencisi şüphesiz Haffafzâde Hüseyin Efendi’dir. Ayrıca Edirne’de fa’aliyet göstermiş olan Yusuf Efendi, Hüseyin Efendi, Serpûşîzâde Süleyman Efendi, Attârzâde Mustafa Efendi gibi hattatların da ondan mücâz olduğunu tezkîrelerden öğrenmekteyiz.  

 

Çelebi İmâm Hâfız Mustafa Efendi’nin Tüm Eserlerini Görmek İçin Tıklayın

 

 

Kaynakça

Devhâtü’l-küttâb, s. 31; Tuhfe-i Hattâtîn, s. 550; Hat ü Hattâtân, ss. 159; Türk Hattatları, s. 129; Edirne Hattatları, s. 314; Alif Art, 19 Şubat 2012, s. 14.  

 

İsmail Orman, 13 temmuz 2016

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s