Bursalı Hüseyin Hüsnî Efendi

Bursalı olup sıbyân mektebini bitirdikten sonra medrese tahsîli için gittiği İstanbul’da Şefîk Bey’in şâkirdlerinden Seyyid Mehmed Zihnî Efendi’den sülüs ve nesih meşkederek H. 1301/M. 1883-1884 senesinde icâzet almış olan Bursalı Hüseyin Hüsnî Efendi, daha sonra tekemmül için Hasan Rızâ Efendi’den uzun müddet istifâde etmiştir. Ayrıca Hulûsî Yazgan’dan da ta’lik ve Kâmil Akdik’den de dîvânî dersleri almıştır.

Eğitimini ikmâl eyledikten sonra Bâb-ı Ser-askerî’de muhtelif kitâbet hizmetlerinde bulunan Bursalı Hüseyin Hüsnî Efendi, rivâyete göre İttihâdçılar’ın zulmünden bıkarak 1914 yılında istifâ etmiş ve Kahire’ye göç etmiştir. Burada vüzerâya dîvân kâtibliği yaparak geçimini sağlamaya çalışırken, bir yandan da talebeye hüsn-i hat dersleri verdiği ve bu hâl üzere iken vefât ettiği menkul ise de, tarihi ma’lûm değildir.

Türk tarzı yazının Mısır’da te’sisleşmesine büyük hizmet etmiş olan Bursalı Hüseyin Hüsnî Efendi’nin Mustafa Guzlân, Şeyh Muhammed Abdurrahmân, Seyyid İbrahim, Muhammed Garîb gibi Mısır’ın önde gelen hattatlarına icâzet verdiği bilinmektedir.

 

 

 

İsmail Orman, 8 eylül 2017

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s