Berberzâde Mehmed Sa’id Efendi

İstanbul’da, Mahmudpaşa’da berber esnâfından Ahmed Efendi’nin oğlu olarak doğmuş olan Berberzâde Mehmed Sa’id Efendi, sıbyân mektebini ikmal eyledikten sonra hüsn-i hatta heves ederek, Şekerzâde Seyyid Mehmed Efendi’den sülüs ve nesih meşkine başlamış ve kısa zamanda icâzet almağa muvaffak olmuştur. Medrese tahsîline devam ettiği esnâda da, babasının berber dükkânının üstünde bulunan hücrede kitâbetle meşgul olmuş, hafta günlerinde de ve talebeye yazı dersleri vermiştir.

Medreseyi ikmâl ettikten sonra bâ-imtihân sahn tedrîsine dâhil olan Berberzâde Mehmed Sa’id Efendi, H. 1192/M. 1778 senesindeki vefâtına kadar tedrîs-i ilimle meşgul olmuştur. Kaynaklarda “hafifü’l-lahyâ ve nahîfü’l-bünye bir zât” olduğu nakledilir.

Hâfız Osman tarzının temsilcilerinden değerli bir hattat olan Berberzâde Mehmed Sa’id Efendi bir hayli hattat yetiştirmiş olup Mehmed Şâkir Efendi ve Süleyman Fehîm Efendi bunların en meşhurlarıdır. Ayrıca Askerî Müze Kütüphânesi’nde İlm-i Hâl adlı eseri bulunmakta(Env. No: 11174) olup hüsn-i hattaki kudretine delîldir.

 

 

 

İsmail Orman, 30 haziran 2017

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s